Microsoft utrzymuje się na pozycji numer 1 w rankingu najbardziej niezawodnych komputerów – według amerykańskiego serwisu Rescuecom. Porównuje się w nim liczbę napraw z udziałem danego producenta w rynku. Im mniej awarii w odniesieniu do liczby sprzedanych urządzeń, tym wyższa pozycja w rankingu.

Z danych Rescuecom wynika, że jeszcze kilka lat temu z awaryjnością urządzeń Microsoftu nie było najlepiej, ale koncern z Redmond poprawiał jakość sprzętu i przed rokiem wspiął się na pozycję numer 1.

Jak zauważa Rescuecom, inwestycja Microsoftu w budowę dobrze działających maszyn ma swoją cenę, ponieważ komputery z linii Surface nie należą do tanich, choć są też modele dla ludzi z ograniczonym budżetem.

Nadal wysoką niezawodność wykazują urządzenia Lenovo i Apple’a. W porównaniu z poprzednim rankingiem z czerwca br. pierwsza trójka nie zmieniła się. Natomiast serwis zwraca uwagę, że sprzęt Lenovo mając niską awaryjność kosztuje zwykle mniej niż Apple’a i Microsoftu.

Wyraźnie poprawił jakość sprzętu Asus. Pół roku temu był siódmy, a w tym sezonie sięgnął niemal poziomu niezawodności Apple’a (różnica 112 do 114 pkt).

Surowa ocena HP i Della

W dolnej połowie rankingu tak jak poprzednio plasują się HP i Dell (pół roku temu również nr 5 i 6).

„Obie firmy oferują tańsze komputery, które mogą przyciągnąć klientów szukających okazji, ale kompromis w postaci niezawodności komputerów zniechęca do zakupu jednej z tych marek” – uważa Rescuecom.

Samsungi bardziej awaryjne

Acer i Samsung uzyskały najniższe wyniki pod względem niezawodności komputerów, przy czym, jak utrzymuje amerykański serwis, urządzenia tych marek psują się szybciej niż inne.

Acer już wcześniej zajmował końcowe pozycje, z danych wynika natomiast, że znacznie częściej niż w ub.r. i poprzednich latach naprawy wymagają Samsungi. Producent długo utrzymywał się w czołówce – przed rokiem zajął trzecią pozycję w rankingu niezawodności, pół roku temu był czwarty.

Ranking niezawodności komputerów według serwisu Rescuecom

Marka Udział w amerykańskim rynku komputerów wg IDCUdział w liczbie napraw w RescuecomPunktacjaPoziom niezawodności
1. Microsoft4,40%1,42%235A+
2. Lenovo15,60%6,20%189A
3. Apple13%8,63%114B+
4. Asus4,40%3%112B
5. HP32,80%24,64%100C
6. Dell26,10%20,93%94C-
7. Acer2,70%2,66%77D+
8. Samsung1%2,53%30D-
Źródło: Rescuecom, październik 2020