W nowym (szóstym) rankingu e-sklepów Opineo.pl zastosowało nową metodologię badania – o kolejności decydowała łączna liczba opinii zgromadzonych w 2013 r., a także ogólna ocena konsumentów. Tym razem nie brano pod uwagę recenzji z lat ubiegłych, przez co rankingi mają odzwierciedlać najbardziej aktualny poziom usług świadczonych przez poszczególnych detalistów (wśród kryteriów oceny jest m.in. jakość obsługi, szybkość realizacji zamówienia, jakość zapakowania przesyłki). O pozycji decydowała liczba opinii i ogólna ocena, wystawiona przez klientów. W ub.r. na Opineo.pl konsumenci wystawili sprzedawcom prawie 1,2 mln opinii (łącznie było ich 3,3 mln).

W dwunastce najwyżej sklasyfikowanych Mega–sklepów (czyli takich, które mają najwięcej klientów i najwięcej opinii) znalazły się: 

1. Morele.net
2. Agito.pl
3. Electro.pl
4. Empik.com
5. Redcoon.pl
6. RTV EURO AGD
7. Mall.pl
8. Merlin.pl
9. Mixmedia.pl
10. Avans.pl
11. Neo24.pl
12. MegaMarket.com.pl.

W tym roku w rankingu zabrakło takich sprzedawców jak Electromarket.pl i RAM.net, którzy już poprzednio znajdowali się na dole tabeli. Większe uznanie klientów zdobyły natomiast Empik.com, Mall.pl, Merlin.pl i Avans.pl.

Wśród sklepów średniej wielkości (realizują mniej zamówień niż mega sklepy i stosunkowo niedawno zaczęły otrzymywać komentarze) w kategorii Komputery najlepsze recencje w ub.r. zebrali Drukuj24.pl, 3kropki.pl i OleOle.pl. Nieźle oceniano także e-sklep Media Marktu, który uplasował się 5. miejscu.

W kategorii Fotografia pierwsze trzy miejsca należą do Empikfoto.pl, Mediamarkt.pl i 2BIS.pl, zaś w AGD i RTV prym wiodą: North.pl, Bdsklep.pl i OleOle.pl. W tych dwóch ostatnich rankingach numerem 12 okazał się Vobis.pl.

Kolejny ranking w tegorocznym raporcie to Młode wilki, czyli sprzedawcy, którzy od niedawna otrzymują opinie i realizują niewiele zamówień w porównaniu z pozostałymi. W kategorii Komputery na topie znaleźli się: Kuzniewski.pl, Drukmistrz.pl i Tuszmarkt.pl.

Trzy pierwsze miejsca w zestawieniu Fotografia należą do: Bratex.org, Vertis.pl i Fotozakupy.pl. Liderzy w kategorii AGD i RTV to: Filtreo.pl, BankKabli.pl i Sonusmobile.pl.

Z raportem i szczegółowymi rankingami można zapoznać się tutaj.