"Chmura i sztuczna inteligencja" oraz "Doświadczenia i urządzenia" to dwa obszary, na które zostanie podzielona struktura Microsoftu – poinformował CEO Satya Nadella. Zapowiedziom przebudowy organizacji towarzyszą duże zmiany personalne.

Z koncernem żegna się Terry Myerson, wieloletni szef działu Windows, jeden z najważniejszych ludzi w firmie, związany z Microsoftem od ponad 20 lat. Ostatnio zarządzał grupą biznesową obejmującą Windows i urządzenia. Satya Nadella zapewnia, że Myerson odegrał kluczową rolę w przygotowaniu nowej struktury organizacyjnej, ale zaplanowana transformacja polega też na tym, że "będzie on kontynuował swój kolejny rozdział poza Microsoftem".

Rajesh Jha, dotąd wiceprezes odpowiedzialny za Office, awansował na stanowisko szefa obszaru "Doświadczenia i urządzenia".

Częścią chmurową wraz ze sztuczną inteligencją pokieruje wiceprezes Scott Guthrie, co poszerza zakres jego obowiązków.

Wiceprezes Panos Panay awansował na stanowisko dyrektora ds. produktów.

Wiceprezes Jason Zander przejmie odpowiedzialność za Azure.

Wstrząs jaki Satya Nadella zafundował korporacji ma "przyspieszyć innowacje i lepiej odpowiadać na potrzeby klientów i partnerów" jak również "zwiększyć szanse i odpowiedzialność we wszystkich obszarach rozwiązań" – twierdzi CEO. Powinien pomóc w wykorzystaniu możliwości kolejnego etapu innowacji, jakim jest "inteligentna chmura oraz inteligentne urządzenia".

Satya Nadella, który zarządza Microsoftem od 2014 r., w minionych latach pracował na tym, by koncern zmniejszył zależność od systemu Windows i koniunktury na rynku PC. Priorytetem stały się rozwiązania chmurowe, obejmujące oprogramowanie, dane i usługi.

Zapowiedziana transformacja będzie kolejną w ostatnim czasie w Microsofcie. Dużą restrukturyzację koncernu ogłoszono w lipcu ub.r., przede wszystkim w celu większej koncentracji na rozwiązaniach chmurowych. Przebudowie firmy towarzyszyły zwolnienia pracowników.