Co najmniej 10 magazynów firm handlowych i producentów na Łotwie zostało okradzionych w ciągu ostatnich 2 lat. Towary były warte dziesiątki milionów euro. Do głośnego przestępstwa doszło w maju, gdy łupem włamywaczy padł towar z magazynu grupy Elko w Rydze, jednego z największych europejskich dystrybutorów IT. Firma ostrzegła przed możliwością pojawienia się na rynku produktów pochodzących z kradzieży (m.in.  telefonów, laptopów, procesorów). Nie ujawniono wielkości strat, jednak raczej nie są one małe, biorąc pod uwagę wysokość nagrody zaoferowanej za informacje, które mogą pomóc w znalezieniu przestępców (do 200 tys. euro).

Inni poszkodowani dystrybutorzy IT w ostatnich latach to CMNO Logica SIA, EURO DK SIA, retailer IT Baltic Data SIA, producent Mikrotikls SIA, sprzedawca materiałów elektrycznych SLO Łotwa SIA oraz dostawca usług transportowych i logistycznych Beweship Łotwa SIA.

Firmy wraz ze swoimi partnerami postanowiły się zjednoczyć, aby zwrócić uwagę instytucji państwowych na przestępczość zorganizowaną i jej wpływ na rynek. Zwracają uwagę na podobieństwa między sprawami.

„Gdy publicznie zaczęliśmy mówić o tym, co stało się w naszym magazynie, inni skontaktowali się z nami. Zdaliśmy sobie sprawę, że nie tylko nam to się przydarzyło. Istnieją pewne podobieństwa w otrzymanych informacjach, które mogą pomóc rozwiązywać sprawę przestępstw, a także ochronić nas przed podobnymi incydentami w przyszłości" – mówi Svens Dinsdorfs, CEO grupy Elko.

 

Trzy etapy włamania

Większość przestępstw łączy to, że magazyn znajdował się w odległej lokalizacji, a włamanie miało miejsce w kilku etapach. Najpierw system bezpieczeństwa został przetestowany przez naruszenie, np. przez bramę. Następnie włamywacze weszli do budynku w godzinach pracy, uszkadzając kamery i czujniki bezpieczeństwa. W końcu doszło do włamania. We wszystkich przypadkach przestępstwo zostało starannie zaplanowane – włamywacze znali system bezpieczeństwa i lokalizację określonych produktów.

Firmy wraz z organizacjami biznesowymi zapowiedziały nagłośnienie problemu i poszukiwanie odpowiednich rozwiązań. Apelują do władz o podjęcie działań w sprawie przestępstw.