mimio pozwala na natychmiastowe przekształcanie odręcznie pisanych notatek, szkiców i rysunków w postać elektroniczną. Wykorzystuje zaawansowany system pozycjonowania i przechwytywania ruchu markerów bazujący na ultradźwiękach.
Zestaw składa się z listwy skanującej i nakładek na markery z zakodowanymi kolorami: czerwonym, zielonym, niebieskim i czarnym. W zestawie do białych tablic dołączona jest elektroniczna gąbka do ścierania. Listwa mocowana jest do białej tablicy lub tablicy typu flipchart i połączona z komputerem. Czujniki w listwie odbierają sygnały wysyłane z markerów i pozycjonują ślad pisaka. Dane przesyłane są do komputera.
Notatki zapisywane są jako pliki *.ink, które można edytowć za pomocą oprogramowania dostarczanego razem z mimio. Można je też eksportować do plików graficznych w formacie JPEG, BMP, WMF, EMF, EPS lub SVG oraz do Internetu jako pliki HTML. Notatki można przeglądać na ekranie monitora, wklejać do wszystkich aplikacji Windows, wysłać pocztą elektroniczną i drukować. Przystawka mimio Direct Print pozwala na drukowanie bez wykorzystania komputera. Markery mimio działają jako pisaki lub jako bezprzewodowa mysz komputerowa służąca do otwierania i zamykania slajdów i aplikacji.
Oprogramowanie mimioMouse 2.0, pozwala na łączenie możliwości prezentacji elektronicznych i odręcznych notatek. Markerem mimio można dopisywać odręczne notatki do prezentacji zapisanej w formie elektronicznej. W wersji drukowanej wszystkie ręcznie wpisane uwagi będą zachowane.
mimio współpracuje z programem NetMeeting. Może być wykorzystywany do komunikacji między użytkownikami sieci komputerowej. Pozwala na uczestnictwo w interaktywnych spotkaniach, zebraniach prowazdonych przez Internet.
mimio dostępny jest w dwóch wersjach:
– mimio meeting assistant – do białych tablic, komunikuje się z komputerem przez port szeregowy i PS/2,
– mimio flipChart – do tablic typu flipchart, odczytuje rysunki zapisane na papierze, wyposażony jest w port USB.