Globalne przychody z półprzewodników zwiększą się o 64 proc. w 2026 r., do ponad 1,3 bln dol. To najwyższy wzrost w ciągu minionych 20 lat – ustalił Gartner.

Memflacja opóźni produkty nie związane z AI

Silny wzrost będzie w dużej mierze zasługą coraz wyższych cen pamięci. Gartner spodziewa się, że DRAM podrożeje o 125 proc. w 2026 roku, a NAND o 234 proc. Jego zdaniem kryzys na rynku pamięci masowych potrwa do 2027 roku. TrendForce oczekuje natomiast, iż tylko w II kw. 2026 r. ceny kontraktowe konwencjonalnej pamięci DRAM zwiększą się o 58–63 proc. kw./kw., a NAND o 70–75 proc.

„Memflacja [inflacja cen pamięci] zniszczy lub przynajmniej opóźni popyt na produkty niezwiązane ze sztuczną inteligencją do 2028 roku – w różnym stopniu, w zależności od zastosowania” – twierdzi Rajeev Rajput, starszy główny analityk w Gartnerze.

Do tego inwestycje hiperskalerów w infrastrukturę AI utrzymują się na wysokim poziomie. Według prognozy zwiększą się o ponad 50 proc. w 2026 r. Będzie to napędzać popyt na akceleratory AI, w tym GPU i niestandardowe układy scalone bez GPU.

Analitycy spodziewają się, iż półprzewodniki z AI będą odpowiadać za 30 proc. przychodów z branży półprzewodników w 2026 roku. Pozostaną jednak siłą napędową sektora.

Prognoza przychodów branży półprzewodników na świecie, 2025-2027 (mld dol.)

Źródło: Gartner

Tempo podwyżek cen spowolni

„Dostawcy technologii powinni przygotować się na wyższe ceny w pierwszej połowie 2026 roku, a następnie na stałe, ale umiarkowane podwyżki cen przez resztę roku. CIO i liderzy IT powinni zachować ostrożność, podpisując umowy na dostawy z niekorzystnymi warunkami cenowymi wykraczającymi poza 2027 rok” – radzi Rajput.