Rozwój AI może spowodować kolejną falę niedoboru kart graficznych. TrendForce szacuje, że ChatGPT w procesie treningowym potrzebuje 20 tys. GPU, a we wdrożeniach komercyjnych wymagania wzrosną do 30 tys. Podstawą obliczeń są możliwości układów Nvidia A100.

W razie dużego wzrostu zapotrzebowania na moc obliczeniową w związku z rozwojem sztucznej inteligencji ceny GPU mogą wystrzelić, jak to miało miejsce w latach 2020 – 2021. Powody do zadowolenia może mieć natomiast Nvidia, która cierpi z powodu spadku popytu na karty graficzne. TrendForce szacuje, że dzięki Open AI koncern może zarobić dodatkowo 300 mln dol.

Ostatnio duże braki układów graficznych wywołały problemy w łańcuchu dostaw i boom na rynku kryptowalut. Obecnie jest on w dołku. Jeśli dojdzie do solidnego odbicia, to także ze strony „kopalni” krypto trzeba się będzie liczyć z dużą konsumpcją GPU.

Na razie rynek GPU przeżywa największe spadki od dekady. Dostawy w IV kw. 2022 r. procesorów graficznych wszystkich typów zmniejszyły się o 38 proc. r/r, w tym do desktopów o 25 proc., a do notebooków o 44 proc. To najgłębszy dołek od 2011 r. – według danych Jon Peddie Research. Globalna wielkość dostaw GPU do PC w IV kw. 2022 r. to ponad 62 mln jednostek.