Na początku 2021 r. wchodzi w życie nowe prawo zamówień publicznych. Przygotowana już ponad rok temu ustawa ma pomóc MŚP.

Nie może być kary bez winy

Nowe przepisy mają zapewnić lepszą ochronę przedsiębiorców przed dyktatem zamawiających. Temu służy np. zakaz stosowania kar umownych za problemy, za które wykonawca nie ponosi winy (jak opóźnienia). Maksymalna wysokości kary ma być jasno określona w umowie, aby urzędy nie wlepiały kar „po uważaniu” – zdarzało się, że takie kary przekraczały wartość całego kontraktu.

Ustawa zakłada też powstanie katalogu klauzul abuzywnych (zakazanych), których jednostki publiczne nie mogą umieszczać w umowach. Będzie je publikował UZP, jak też katalogi dobrych praktyk.

UZP przygotował też rekomendacje dotyczące zamówień na systemy informatyczne.

Waloryzacja i szybsza wypłata

Przewidziano też waloryzację kontraktów – wraz ze znaczącym wzrostem kosztów wykonawcy ma poprawić się jego wynagrodzenie.

Ograniczono nawet o połowę wysokość wadiów i gwarancji należytego wykonania kontraktów, aby MŚP łatwiej było startować w postępowaniach.

W dłuższych umowach wykonawcy mają otrzymywać zaliczki i wynagrodzenie po wykonaniu poszczególnych etapów zamówienia, a nie czekać latami na wypłatę całości.

Ugoda ma pogodzić strony

Zamawiający i wykonawca będą mogli zażegnać spory w formie ugody. Termin na wniesienie skargi do KIO ma zostać wydłużony do 14 dni. Obniżona zostanie opłata.

Nie tylko tanio, ale dobrze

Ustawa przewiduje zwiększenie znaczenia kryteriów jakościowych w przetargach, co ma ułatwić pozyskanie zamówień przedsiębiorcom, którzy nie konkurują głównie ceną.

Celem jest również zwiększenie liczby firm starających się o kontrakty (obecnie w jednym postępowaniu publicznym uczestniczą średnio 2 firmy).

Urząd ma wiedzieć, czego chce

Nowe regulacje mają uczynić system bardziej przejrzystym i efektywnym – aby urzędy kupowały to czego potrzebują i na optymalnych warunkach. Oczekuje się np. że zamawiający na etapie planowania dokona analizy swoich wymagań i potrzeb (w postępowaniach powyżej progów unijnych).

Zamawiający i wykonawca będą też prowadzić wstępne konsultacje rynkowe, aby instytucja publiczna lepiej rozeznała się w dostępnych możliwościach.

Więcej informacji o nowych przepisach znajduje się na stronie Urzędu Zamówień Publicznych.