Nowe wytyczne UZP zwierają informacje i wskazówki dla zamawiających, jak formułować zapisy przetargowe i na co zwrócić uwagę podczas składania zamówień na drukarki, skanery czy smartfony. W tabelach podano m.in. najważniejsze techniczne wymagania.

Np. zamawiający urządzenie drukujące może zwrócić uwagę na rekomendacje dotyczące jego najważniejszych elementów (dysk twardy, pojemność podajnika papieru, ekran panelu sterowania), poznać optymalną wydajność drukowania, dodatkowe funkcjonalności, środki ochrony przed cyberzagrożeniami, parametry łączenia z siecią, minimalną wydajność, obsługiwane nośniki, zagadnienia związane ze zużyciem energii i ergonomią i in.

W wytycznych są m.in. przykłady poprawnego formułowania wymagań, jak i niepoprawnego. Np. opis „co najmniej 5 kaset automatycznego podajnika na papier o pojemności co najmniej 560 arkuszy każda” podano jako niewłaściwe sformułowanie.

Pojawiła się też kwestia dysku. Co ciekawe, stwierdzono, że nie jest zalecane narzucanie w przetargach określonej technologii wykonania dysku, jak SSD. Ponadto wymaganie dotyczące minimalnej pojemności nośnika powinno być uzasadnione.

W przypadku urządzeń mobilnych zamawiający powinni stawiać wymagania związane z bezpieczeństwem danych dla telefonów i tabletów według opisanych w rekomendacji kryteriów.

To niektóre przykłady z dokumentu. Rekomendacje skupiają się więc na aspektach technicznych związanych z właściwym opisem przedmiotu zamówienia. Nie podejmują natomiast kwestii proceduralnych.

W sensie prawnym nie jest to dokument zmuszający kogokolwiek do wyboru sprzętu o konkretnych parametrach albo od wskazanego dostawcy. Zamawiający mają swobodę w wyborze najkorzystniejszego dla nich rozwiązania” – twierdzi Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. – „Uważamy, że powstanie takiego opracowania było niezbędne, aby wesprzeć działy IT poszczególnych urzędów w wyborze najlepszych urządzeń pod względem technicznym” – dodaje. Eksperci Cyfrowej Polski weszli w skład grupy roboczej przygotowującej rekomendacje.

Wytyczne można pobrać z tej strony.