Dobrowolne wadium, obowiązkowe zaliczki dla wykonawcy, tymczasowy zakaz potrącania kar umownych, podstawy do obowiązkowej zmiany umowy to niektóre regulacje dotyczące zamówień publicznych wprowadzone tarczą antykryzysową 4.0 – według informacji Kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy, która należy do Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Prawnicy przybliżają zmiany na stronie organizacji branżowej.
 
I tak od 1 lipca wadium jest fakultatywne w postępowaniach o wartości równej lub wyższej progom unijnym. Do wcześniej rozpoczętych postępowań stosuje się dotychczasowe przepisy.

Wprowadzono obowiązek płacenia wynagrodzenia w częściach lub udzielania zaliczek przez zamawiających, jeżeli umowa z wykonawcą jest zawierana na rok lub dłużej. W takiej sytuacji zaliczka dla przedsiębiorcy nie może być mniejsza niż 5 proc. wynagrodzenia, a ostatnia płatność nie powinna przekroczyć 50 proc. całkowitej należności dla wykonawcy. Nowe regulacje obowiązują od 1 lipca, tzn. nie dotyczą postępowań wszczętych przed tą datą, jak i umów zawartych do 1 lipca. Zostaną jednak na dłużej – takie same regulacje w kwestii zaliczek i częściowego wynagrodzenia (jak też wadium) wprowadzi nowe prawo zamówień publicznych, które wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r.  

Od 1 lipca br. zabezpieczenie należytego wykonania umowy będzie mogło wynieść 5 proc. ceny w ofercie albo maksymalnej wartości zobowiązania w umowie. Wyjątkowo będzie dopuszczalne dotychczasowe 10 proc.

Od 24 czerwca jeżeli zamawiający stwierdzi, że okoliczności związane z Covid-19 wpływają na należyte wykonanie umowy, ma obowiązek ją zmienić w uzgodnieniu z wykonawcą. To on powinien zwrócić się w tej sprawie do zamawiającego, który podejmuje decyzję.

Od 24 czerwca br. obowiązuje zakaz potrącania kar umownych z wynagrodzenia wykonawcy (np. za nienależyte wykonanie umowy) w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego. Zakaz obejmuje też zaspokojenie roszczeń z zabezpieczenia należytego wykonania umowy.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie PIIT.