Po raz pierwszy w historii ZUS zrezygnował z trybu wolnej ręki w zamówieniu dotyczącym administrowania środowiskiem Mainframe.

W ogłoszonym przetargu najlepszą ocenę uzyskał IBM, z ofertą opiewającą na 27,6 mln zł brutto.

Globalny koncern został wyżej oceniony niż krajowi konkurenci. Są to konsorcja: Asseco Data Systems i Asseco Poland (oferta cenowa: 26,7 mln zł brutto), NTT System i Centrum Udostępniania Dokumentów (30,7 mln zł) oraz Defcom i Advatech (35,5 mln zł).

O wyborze najlepszej oferty decydowały kryteria: ceny (60 proc.) oraz doświadczenie zespołu (40 proc.).
 
ZUS dzięki przetargowi zamiast wolnej ręki zaoszczędzi w najbliższych 3 latach prawie 17 mln zł na usłudze administrowania Mainframe. Ostatnia 3-letnia umowa z IBM z grudnia 2014 r. opiewała na ponad 44 mln zł brutto.

Szef pionu informatycznego ZUS, Krzysztof Dyki, zwraca uwagę, jak konkurencja potrafi zmienić oferentów.

"Jak możemy zaobserwować na przykładzie administracji platformą Mainframe, przetarg potrafi przekonać naszych partnerów do rekonstrukcji swoich dotychczasowych warunków cenowych" – stwierdza enigmatycznie członek zarządu ZUS ds. IT, który od ponad roku naciska na optymalizację rozdętych przez lata wydatków na informatyzację w ZUS.

Dość przypomnieć ostatnie kontrakty z IBM dotyczące Mainframe. W 2014 r. koncern uzyskał 3-letnią umowę opiewającą na 230 mln zł. W końcu 2017 r. zawarto 2-letni kontrakt już tylko na 75 mln zł.

W ocenie ZUS poprzednio płacono gigantowi za częściowo zbędne oprogramowanie.

IBM nie ma w ostatnich latach lekko w ZUS. W 2016 r. zakład unieważnił przetarg na modernizację Mainframe, wygrany przez IBM (z ofertą 155,5 mln zł brutto). Zewnętrzny audyt miał stwierdzić brak konkurencyjności w postępowaniu, przez co jego zdaniem kwoty ofert przewyższały rynkowe standardy.

Także w przypadku utrzymania KSI skończyły się największe kontrakty. Jeszcze w 2013 r. umowa z Asseco w tej sprawie opiewała na 595 mln zł. W ub.r. okazało się, że Comarch jest gotów zająć się KSI za ponad 2 razy mniejszą stawkę – 242 mln zł.