Centrum Informatyki Resortu Finansów po ujawnieniu ofert w przetargach na drukarki oraz monitory, pochyliło się nad sprawą modernizacji infrastruktury.

Przetarg ogłoszony w końcu grudnia ub.r. dotyczy dostawy macierzy all flash o pojemności netto 2 PiB wraz z oprogramowaniem, wdrożeniem, migracją danych, przeszkoleniem, dostarczeniem projektu technicznego i dokumentacji powykonawczej. Do tego dochodzi gwarancja przez minimum 59 miesięcy oraz asysta techniczna 720 roboczogodzin. Dodatkowo opcja w przetargu obejmuje rozbudowę macierzy do maksymalnie 4 PiB.

Centrum Informatyki Resortu Finansów na sfinansowanie zamówienia przygotowało 29,228 mln zł brutto, w tym 15,64 mln zł na zamówienie podstawowe oraz 13,6 mln zł na opcję.

Trzech integratorów stanęło do rywalizacji o kontrakt. Jedna oferta zmieściła się w budżecie zamawiającego, ale pozostałe tylko minimalnie przekroczyły limit. Proponowane ceny 3 firm są zbliżone.

Oferty złożyli:
Wasko (29,68 mln zł)
ITT-Pro (29,229 mln zł)
Symmetry (28,22 mln zł)

Kryteria wyboru są następujące:
cena (60)
skalowalność do 12 szt. kontrolerów przy zachowaniu funkcjonalności pracy w trybie full-mesh dla wszystkich kontrolerów (10)
dodatkowy rok gwarancji powyżej 59 miesięcy (5)
opracowanie projektu migracji danych w środowisku AI oraz dostawa i wdrożenie macierzy (15)
ilość zajętych jednostek U przestrzeni w szafie rack (10)

Centrum informatyczne resortu wymaga, by całkowita pojemność netto macierzy (2 PiB) została oparta o karty pamięci flash lub moduły NVMe o pojemności do 15 TB.

Oczekiwana jest m.in. licencja na deduplikację. Macierz musi umożliwiać kompresję na poziomie blokowym, replikację synchroniczną danych do drugiej takiej samej macierzy lub kompatybilnej macierzy na odległość.

Minimalną wydajność IOPS określono na 1,5 mln, a maksymalny czas odpowiedzi na krótszy niż 3 ms. Minimalna liczba portów FC to 32, a prędkość 32 Gbps. Pojemność RAM to 4 TB.

Macierz musi umożliwiać rozbudowę pojemności i wydajności poprzez dołożenie nośników danych i/lub kontrolerów bez konieczności migracji danych.