Sprawa przetargu na "Rozbudowę i wdrożenie nowych funkcjonalności oraz utrzymania i rozwoju systemu Elektronicznej Platformy Wymiany Danych (EPWD) oraz budowę i utrzymanie Centralnego Rejestru klientów Zakładu" trafiła do warszawskiego Sądu Okręgowego. Asseco wskazuje na nieprawidłowości w SIWZ. Firma złożyła skargę na decyzję Krajowej Izby Odwoławczej, która odrzuciła odwołanie spółki.

Sąd ma wydać postanowienie do 10 października. Według rzecznik Asseco w razie ewentualnego unieważnienia przetargu nie zostanie wykorzystany tryb zamówienia z wolnej ręki. Jej zdaniem nie dojdzie do zmonopolizowania usług przez jedną firmę, gdyż ZUS zawarł szereg umów na obsługę systemów IT z innymi podmiotami.

Przetarg, który trafił przed sąd, rozpoczął się w 2013 r. ZUS zaprosił Asseco do składania ofert, ale spółka się na to nie zdecydowała, wskazując na wadliwe zapisy SIWZ, które w jej ocenie naruszają prawo.

Jedyną ofertę o wartości 120 mln zł złożyło konsorcjum Atosa, Bull SAS oraz Betacomu. Na razie nie wybrano wykonawcy. W ocenie konsorcjum w razie unieważnienia przetargu przez sąd, może dojść do zlecenia z wolnej ręki dla Asseco.

Z kolei Asseco przekonuje, że cena jego oferty byłaby niższa, ponieważ spółka zna znacznie lepiej niż Atos specyfikę ZUS. Firma od lat zajmuje się budową i obsługą systemów informatycznych zakładu.

Źródło: ISBnews