Narodowy Fundusz Zdrowia sfinalizował przetarg na „wdrożenie systemu wspomagania zarządzania zasobami SWZZ klasy ERP wraz z 4-letnim utrzymaniem”.

Postępowanie ogłoszono w czerwcu ub.r. Oferty otwarto w listopadzie br. Okazało się, że ich wartość jest wyjątkowo różna.

Oferty złożyli:
Konsorcjum Comarch Polska i Comarch SA o wartości 18,45 mln zł
Konsorcjum S & T Services Polska i DST o wartości 73 mln zł.

NFZ przygotował na realizację zamówienia 37,2 mln zł.

Oprócz ceny kryterium wyboru były: funkcjonalności (obaj wykonawcy zaoferowali wszystkie) oraz prezentacje (oba konsorcja nie przystąpiły do nich).

NFZ w styczniu br. wybrał ofertę Comarchu z jego systemem ERP Egeria. Krakowska grupa uzyskała 80 pkt. W kryteriach wyboru. Umowa została podpisana 11 marca br. i zakłada wdrożenie systemu w ciągu 30 miesięcy od daty zawarcia kontaktu. Wartość projektu to 18,45 mln zł brutto.

Celem projektu jest usprawnienie działania NFZ w obszarze zarządzania finansami, księgowością, kadrami, płacami i ewidencją majątku. Miejscem realizacji będzie centrala funduszu w Warszawie. Wdrożenie obejmie również oddziały wojewódzkie NFZ.

Gąszcz systemów w NFZ

Obecnie NFZ posiada 17 systemów informatycznych, które są od siebie odseparowane. To powoduje, że dane muszą być wielokrotnie wprowadzane, do tego dochodzą problemy komunikacyjne. Nowy system ma umożliwić centrali bezpośrednie pozyskiwanie danych z oddziałów wojewódzkich. Możliwe będzie tworzenie rozbudowanych i elastycznych raportów oraz analiz ad hoc.

NFZ zależy na tym, by modułowa budowa systemu umożliwiła elastyczną konfigurację procesów i jego przystosowanie do zmian zachodzących w organizacji.