Ministerstwo Rozwoju i Technologii unieważniło przetarg na dostawę i wdrożenie hiperkonwergentnej platformy wirtualizacji wraz z gwarancją. Powołało się na art. 256 ustawy o pzp („wystąpiły okoliczności powodujące, że dalsze prowadzenie postępowania jest nieuzasadnione”).

Jak wyjaśnia resort, wykonawcy składali wnioski o zmiany w opisie przedmiotu zamówienia, zwracając uwagę na niewystępowanie już w sprzedaży niektórych elementów platformy wirtualizacji, które znalazły się w OPZ.

Wykonawcy wskazują, że dyski o parametrze wytrzymałości 3,5 DWPD [Drive Writes Per Day] nie są powszechnie stosowane, a dyski o wartości 10 DWPD nie są już dostępne w konfiguracjach sprzętowych serwerów oferowanych przez głównych producentów. Producenci zrezygnowali z ich implementacji w serwerach. Tym samym zachodziłaby ewentualna konieczność zmian w opisie przedmiotu zamówienia, powodując kolejną zmianę terminu składania ofert”.

Ministerstwo wyjaśnia, że posiada środki na sfinansowanie tego zamówienia tylko w 2024 r. (kwota nie została podana). „Zważywszy na powyższe realizacja przedmiotowego zamówienia, przy zachowaniu terminów wynikających z ustawy pzp oraz wymagań określonych w SWZ i zabezpieczonych środkach finansowych w 2024 r., powoduje, że dalsze prowadzenie postępowania jest nieuzasadnione” – informuje ministerstwo.

Przedmiotem zamówienia była dostawa i wdrożenie hiperkonwergentnej platformy wirtualizacji wraz z gwarancją na 36/48/60 miesięcy (w zależności od deklaracji wykonawcy). Powinna ona wspierać co najmniej hypervisora ESXi od VMware’a albo HyperV Microsoftu. Zamówienie obejmowało dostarczenie urządzeń wraz z licencjami, wdrożenie platformy wirtualizacji, w tym m.in. konfigurację, testowanie i uruchomienie.

W OPZ wymagano, iż platforma wirtualizująca musi wspierać najwydajniejsze rozwiązania oparte o dyski SSD/NVMe, a zastosowane dyski muszą mieć 3,5 DWPD i zapewniać co najmniej 120 tys. zapisów/odczytów na sekundę.