Centrum Obsługi Administracji Rządowej wybrało wykonawców w megaprzetargu na zakup 394 tys. laptopów dla uczniów.

Jak się okazało, do podpisania umowy ramowej wybrano wszystkich 14 wykonawców, którzy złożyli oferty. Zostały otwarte nieco ponad miesiąc temu. Kryterium wyboru w 100 proc. była cena.

Na podstawie umowy ramowej COAR może zawierać umowy wykonawcze do łącznej kwoty 3,019 mld zł. Jest to maksymalna suma dla wszystkich wykonawców łącznie.

Sprzęt jeszcze we wrześniu br. ma trafić do uczniów IV klas szkół podstawowych.

Zestawienie wybranych ofert wraz z punktacją

Najwięcej punktów uzyskał x-kom (100). W postępowaniu nie została odrzucona żadna oferta.

Oto złożone w kwietniu br. oferty wraz z cenami i konkretnymi modelami sprzętu

Jak zaznacza resort cyfryzacji, podane przez firmy ceny ofertowe są stawkami maksymalnymi. „Spodziewamy się, że w toku składania ofert w zamówieniu wykonawczym będą one jeszcze niższe” – stwierdzono. Najniższe w ofertach ceny za 1 laptop to niecałe 3 tys. zł.

Dostarczony sprzęt musi mieć co najmniej 13-calowy ekran Full HD z matową matrycą (lub ze zintegrowaną przez producenta powłoką antyodblaskową), system operacyjny, wydajność co najmniej 1100 pkt w teście CrossMark, minimum 8 GB RAM z możliwością rozbudowy do 16 GB, 256 GB SSD, złącze RJ-45 lub USB-C dostosowanym do tej funkcji, minimum 2 porty komunikacyjne, np. USB, moduł Wi-Fi 5, bateria o pojemności przynajmniej 37 Wh (Li-Ion i/lub Li-Po). Maksymalna dopuszczalna waga urządzenia wraz z baterią to 2,5 kg.

Zanosi się także na duże zakupy laptopów przez nauczycieli. W tym roku ma ruszyć program bonów o wartości 2,5 tys. zł, które będą przyznawane nauczycielom na zakup laptopa.

W sumie według dotychczasowych zapowiedzi programy zakupowe w edukacji obejmą do III kw. 2025 r. 735 tys. laptopów dla uczniów i 465 tys. dla nauczycieli.