Trwa przetarg na 363 tys. laptopów, które już we wrześniu br. mają trafić do uczniów czwartych klas szkół podstawowych. Dzieci otrzymają sprzęt na własność – według zapowiedzi władz.

Rząd postanowił wprowadzić zabezpieczenie, które ma zapobiec odsprzedaży rozdanych laptopów. Każdy egzemplarz będzie miał wygrawerowany znak z orłem w koronie i naklejkę z logiem Unii Europejskiej.

Grawerunek wizerunku orła (ustalonego dla godła RP) i napisu Rzeczpospolita Polska zostanie umieszczony na obudowie laptopa pod klawiaturą – po lewej lub po prawej stronie gładzika.

Wprowadzenie tego oznaczenia nie wpłynie na termin realizacji zamówień. Będziemy szeroko informować o istnieniu tego zabezpieczenia, żeby udaremnić wszelkie próby spieniężenia sprzętu, który powinien pomagać dzieciom” – zapowiada Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Ponadto na klapie laptopa znajdzie się naklejka z logo UE i informacją o tym, że komputery zostały zakupione z Krajowego Planu Odbudowy – to z kolei wymóg Komisji Europejskiej.

Zakupione w megaprzetargu urządzenia zostaną dostarczone bezpośrednio do organów prowadzących szkoły. W tym roku komputery trafią także do nauczycieli, a prawo do otrzymania sprzętu zostanie zagwarantowane na kolejne lata.

Przetarg na dostawę 363 tys. laptopów dla uczniów czwartych klas ogłoszono 23 stycznia br.

Niedawno Krajowa Izba Odwoławcza wydała orzecznie w sprawie odwołań wniesionych przez wykonawców GoCloud i AMD Poland (KIO 291/23, KIO 292/23), decydując o ich oddaleniu (w części zarzutów doszło do umorzenia).

Na początku lutego br. odwołania złożyli także Grupa E, Immitis, Virtual Technologies IT.

Przewidywany termin otwarcia ofert to aktualnie 13 kwietnia br.