Pracownicy UOKiK w asyście policji przeprowadzili kontrole i przeszukania w siedzibach sześciu firm. Są to hurtownie farmaceutyczne oraz dostawcy oprogramowania dla sektora farmaceutycznego – poinformował urząd.

Akcja miała miejsce we wrześniu br. Jest związana z postępowaniem wyjaśniającym, wszczętym przez UOKiK, który sprawdza, czy poprzez wymianę informacji hurtownie farmaceutyczne powodują wzrost cen leków.

Z ustaleń urzędu wynika, że hurtownie mogły wymieniać się danymi o cenach leków poprzez specjalne oprogramowanie, pozwalające weryfikować stawki stosowane przez konkurentów.

Zdaniem urzędu mogło dojść do zakazanego przez prawo ochrony konkurencji porozumienia, polegającego na wymianie informacji handlowych, z naruszeniem zarówno przepisów krajowych, jak i unijnych.

– Jeśli materiał potwierdzi nasze podejrzenia, wykorzystamy wszelkie dostępne narzędzia, aby wyeliminować z rynku farmaceutycznego nieuczciwe praktyki – zapowiada stanowczo prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom.

Menedżerom grozi do 2 mln zł kary

Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas prezes urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję firmie grozi kara w wysokości do 10 proc. obrotu. Ponadto menedżerowie odpowiedzialni za zawarcie przez przedsiębiorstwo zmowy mogą zapłacić nawet 2 mln zł kary.