Przeszukania u dostawców oprogramowania
UOKiK i policja weszli do kilku firm. Sprawa ma związek z podejrzeniem nadużyć w sektorze farmaceutycznym.

UOKiK sprawdza, czy stosując specjalny software hurtownie farmaceutyczne powodują wzrost cen leków.
Pracownicy UOKiK w asyście policji przeprowadzili kontrole i przeszukania w siedzibach sześciu firm. Są to hurtownie farmaceutyczne oraz dostawcy oprogramowania dla sektora farmaceutycznego – poinformował urząd.
Akcja miała miejsce we wrześniu br. Jest związana z postępowaniem wyjaśniającym, wszczętym przez UOKiK, który sprawdza, czy poprzez wymianę informacji hurtownie farmaceutyczne powodują wzrost cen leków.
Z ustaleń urzędu wynika, że hurtownie mogły wymieniać się danymi o cenach leków poprzez specjalne oprogramowanie, pozwalające weryfikować stawki stosowane przez konkurentów.
Zdaniem urzędu mogło dojść do zakazanego przez prawo ochrony konkurencji porozumienia, polegającego na wymianie informacji handlowych, z naruszeniem zarówno przepisów krajowych, jak i unijnych.
– Jeśli materiał potwierdzi nasze podejrzenia, wykorzystamy wszelkie dostępne narzędzia, aby wyeliminować z rynku farmaceutycznego nieuczciwe praktyki – zapowiada stanowczo prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.
Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom.
Menedżerom grozi do 2 mln zł kary
Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas prezes urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję firmie grozi kara w wysokości do 10 proc. obrotu. Ponadto menedżerowie odpowiedzialni za zawarcie przez przedsiębiorstwo zmowy mogą zapłacić nawet 2 mln zł kary.
Podobne aktualności
W II kw. UOKiK weźmie się za firmy e-commerce
UOKiK zapowiedział walkę z fałszywymi opiniami. Ukarał już handlarzy nimi, wkrótce prześwietli duże firmy e-commerce.
Kontrola sklepów z elektroniką. Są nieprawidłowości
W siedmiu regionach kontrolerzy weszli do 90 sklepów i 12 hurtowni.
UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Amazonowi
"Zamów w ciągu 2 godzin, a my i tak nie dostarczymy" - tak UOKiK opisuje to co robi Amazon.