Przemysław Jaroszewski został szefem zespołu ds. reakcji na cyberzagrożenia (VP, Incident Response) w Standard Chartered.

Do jego głównych zadań będzie należało nadzorowanie, realizacja i rozwijanie globalnej strategii banku w zakresie reagowania na incydenty w celu ochrony danych klientów, obsługa incydentów cyberbezpieczeństwa i poprawy odporności na ryzyko. W Polsce Standard Chartered rozwija globalne centrum kompetencyjne ds. cyberbezpieczeństwa.

Nagłe odejście z NASK

Przemysław Jaroszewski poprzednio pracował w CERT Polska, a przez ostatnie 5 lat był kierownikiem tego zespołu w NASK PIB. Koordynował proces reagowania na incydenty na dużą skalę oraz współpracę z interesariuszami, m.in. z kancelarią premiera.  

Jaroszewski nagle przestał być szefem CERT Polska w listopadzie ub.r. Mówiło się, że został zmuszony do odejścia z powodów politycznych. Wywołało to protest pracowników. Obowiązki szefa CERT Polska przejął następnie Sebastian Kondraszuk.

Standard Chartered ściąga ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa

Przemysław Jaroszewski jest kolejnym ekspertem ds. cyberbezpieczeństwa, który wzmocnił Standard Chartered. W minionych latach do zespołu banku dołączyli m.in. Adam Lange (szef zespołu ds. wykrywania cyberzagrożeń), Marcin Ludwiszewski (szef ‘Purple Team’), Krystian Szybis (szef zespołu ds. testów penetracyjnych) i Cezary Piekarski, który najpierw pełnił funkcje kierownicze, a od 2021 r. objął stanowisko dyrektora Globalnego Pionu Cyberbezpieczeństwa Technologicznego.

Od początku 2019 r. Standard Chartered buduje w Polsce swoje globalne centrum kompetencyjne ds. cyberbezpieczeństwa. Obecnie bank zatrudnia blisko 1 tys. pracowników, z czego prawie 200 zajmuje się cyberbezpieczeństwem.