Przemysł 4.0 w powijakach
Polskie firmy nie są gotowe na Przemysł 4.0. Ale to także dobra wiadomość, bo będą zwiększać inwestycje.

Tylko 8 proc. polskich firm wykorzystuje analizę danych dotyczących potencjalnych awarii lub eksploatacji części. Bardzo niski jest też udział automatycznego zbierania danych, będącego ważnym elementem Przemysłu 4.0 – według raportu “Wyzwania polskich przedsiębiorstw w erze Industry 4.0” ASD Consulting, w którym pytano ponad 130 menedżerów różnych branż.
Można spodziewać się jednak inwestycji – 43 proc. badanych w ciągu najbliższych 2 lat, a 16 proc. w okresie 2-5 lat chce wdrożyć w swoich przedsiębiorstwach rozwiązania do analizy danych.
Zainteresowanie nowymi technologiami ze strony polskich przedsiębiorstw potwierdza raport PwC. Do 2020 r. wydatki polskich firm na działania związane z transformacją cyfrową zwiększą się do 7,7 proc. ich rocznych przychodów.
Capgemini prognozuje, że inwestycje w inteligentne fabryki podniosą efektywność produkcji o 27 proc. w ciągu najbliższych 5 lat. Czyli inwestycje opłacą się firmom.
Według „Smart Manufacturing Report 2017” firmy, które wdrożyły systemy IIoT (przemysłowy Internet rzeczy) odnotowały wzrost efektywności. Wydatki na energię zmalały średnio o 5 proc., a koszty nawet o 20 proc. Rozwiązania oparte na IIoT pomagają optymalizować procesy produkcyjne.
– Dane te pokazują realne korzyści wynikające z cyfryzacji przemysłu poprzez zastosowanie Przemysłowego Internetu Rzeczy. Czas pokaże, jak szybko przemysł, szczególnie ten duży, przekona się do rozwiązań IIoT oraz w jakim kierunku będzie podążać cyfryzacja polskich fabryk – komentuje Artur Hanc, prezes Elmodis.
Podobne aktualności
Brakuje ludzi do rozruszania Przemysłu 4.0
Covid-19 skłonił polskie firmy do przyspieszenia cyfrowej transformacji, ale nie wystarcza specjalistów o odpowiednich kompetencjach. Jest pomysł na zmniejszenie luki kadrowej.
Zarobki IT: pół miliona w zarządzie
Panuje przekonanie, że w spółkach IT świetnie płacą, ale wynagrodzenia w zarządach okazują się zaskakująco niskie w porównaniu z innymi sektorami - według badania PwC.
Przemysł 4.0 będzie wart 156 mld dol.
Wydatki rozwiązania przemysłu 4.0 zwiększą się ponad dwukrotnie w ciągu 4 lat.