Rynek przemysłu 4.0 będzie rósł przeciętnie o 16,9 proc. co roku w latach 2019 – 2023 – prognozuje MarketsandMarkets. Oznacza to ponad dwukrotny wzrost przychodów w tym okresie – z 71,7 mld dol. do 156,6 mld dol.

Znaczącą rolę w zwiększaniu inwestycji przedsiębiorstw odegra coraz większa popularność internetu przemysłowego, dążenie do poprawy wydajności maszyn i systemów oraz obniżenia kosztów produkcji. Kolejnym istotnym czynnikiem jest rosnące zapotrzebowanie na robotykę przemysłową.

Rynek przemysłu 4.0 według analizy obejmuje m.in. internet rzeczy (IIoT), sztuczną inteligencję, 5G, robotykę, AR i VR, blockchain, druk 3D.

Najszybciej powinny rosnąć przychody w segmencie 5G. Przewiduje się, że szybkość i niezawodność transferu w 5G będzie miała ogromny wpływ na komunikację M2M i przemysłowy internet rzeczy. Aby łączność między maszynami działała sprawnie, pojemność sieci mobilnych musi wystarczyć do obsługi miliardów węzłów, których ma być coraz więcej w ciągu najbliższych kilku lat. Obecnie przepustowość sieci nie wystarcza do obsługi komunikacji M2M – twierdzą analitycy.

Największy udział w rynku przemysłu 4.0 powinien mieć internet rzeczy. W branży produkcyjnej łączy on maszyny, urządzenia, floty i sieci.

Pod względem geograficznym rynek APAC będzie największy w przemyśle 4.0.