Na przełączniki kampusowe zostanie wydanych ponad 100 mld dol. w ciągu najbliższych pięciu lat. Modele wielogigabitowe (2,5/5/10 Gb/s) będą stanowić prawie 20 proc. sprzedaży do 2026 r. – prognozuje Dell’Oro Group.

Większemu zapotrzebowaniu na tego rodzaju urządzenia będzie sprzyjać rozwój Wi-Fi 6 i wprowadzenie punktów dostępowych Wi-Fi 7, co ma nastąpić w 2023 r.

Wielu myślało, że rynek na dobre się załamie

„Kiedy pandemia wywołała zjawisko pracy z domu, wiele osób myślało, że sprzedaż przełączników kampusowych może się załamać i nigdy nie powróci do poprzedniego stanu” – komentuje Sameh Boujelbene, starszy dyrektor w Dell’Oro Group.

Jak dodaje, grupa przewidywała powrót sprzedaży do trendu wzrostowego i przekrocznie poziomu sprzed pandemii w 2022 r., jednak tempo ożywienia przerosło oczekiwania.

Kilka czynników pomaga zakupom

Chociaż obecny wzrost popytu był częściowo powodowany przez czynniki krótkoterminowe, takie jak stłumiony popyt w 2020 r., zamówienia przyspieszone z przyszłych kwartałów, z powodu problemów z podażą, oraz duże wydatki rządowe, uważamy, że niektóre fundamentalne czynniki wzrostu nie znikną” – twierdzi dyrektor.

Firmy muszą modernizować sieci

Według Dell’Oro inicjatywy transformacji cyfrowej zostały przyspieszone przez pandemię, co spowodowało nowe wymagania dotyczące sieci i presję na menedżerów IT, aby zajęli się ich modernizacją.

W efekcie przewiduje się, że sprzedaż w 2026 r. przekroczy wartość 20 mld dol.

NaaS nie przyjmie się szybko

Analitycy zakładają, że w najbliższych 5 latach będzie wprowadzanych więcej nowych funkcji oprogramowania i możliwości związanych z AI.

Spodziewane jest także większe zainteresowanie chmurowymi ofertami Network-As-a-Service (NaaS), jednak przypuszczalnie ich przyjęcie może zająć trochę czasu.