OpenText zapowiedział przejęcie Micro Focusa za 6 mld dol. Powstanie jedna z największych na świecie firm zajmujących się oprogramowaniem i chmurą – zapowiada CEO OpenTextu, Mark Barrenechea. Finalizacja transakcji jest spodziewana na początku 2023 r.

Amerykański OpenText dostarcza rozwiązania do zarządzania informacjami w przedsiębiorstwie (integracja, organizacja, ochrona danych). Twierdzi, że ma ponad 120 tys. klientów w ponad 110 krajach. Firma posiada oddział w Polsce, znajdujący się w Poznaniu.

OpenText koncentruje się na czterech obszarach: doświadczenia cyfrowe, usługi dotyczące treści, sieci biznesowe i bezpieczeństwo. W każdym z nich osiąga ponad 20 proc. obrotów. Ostatnio na 3,5 mld dol. rocznych przychodów udział chmury wyniósł 1,5 mld dol.

Brytyjska firma Micro Focus na 2,7 mld dol. rocznych przychodów wypracowała 1,7 mld dol. z usług serwisowych, natomiast z SaaS i innych stałych przychodów miała 136 mln dol.

Firma skupia się na siedmiu obszarach, wśród których największy udział w przychodach mają operacje IT (36 proc.), a następnie rozwój aplikacji 18 (proc.), pamięć masowa (16 proc.) i bezpieczeństwo 14 proc.). Pozostałe to infrastruktura aplikacji, platformy analityczne i zarządzanie portfolio.

Wspólnie obie firmy mają wśród klientów 98 ze 100 największych firm na świecie. Po finalizacji transakcji liczący ponad 11 tys. pracowników zespół Micro Focusa dołączy do Open Textu. Brytyjska firma podaje, że ma 7,5 tys. partnerów.

OpenText w końcu ub.r. zapowiedział przejęcie Zix, producenta oprogramowania do szyfrowania wiadomości e-mail, za 860 mln dol. Dwa lata wcześniej przejął Carbonite (wraz z Webroot), specjalistę od ochrony danych w chmurze, za 1,42 mld dol.