Chiński organ antymonopolowy (SAMR) oświadczył w piątek, że propozycje dotyczące ochrony konkurencji przedstawione przez Qualcomma w związku z dążeniem amerykańskiej firmy do zakupu NXP Semiconductors są niewystarczające, jednak SAMR ma nadzieję prowadzić rozmowy z Qualcommem. Niestety deklaracja nastąpiła dzień po terminie.

Chiny były ostatnim z dziewięciu regulatorów, którzy musieli udzielić zgody na przejęcie NXP przez producenta ze Stanów. Transakcję zapowiedziano w 2016 roku, natomiast pytanie od vendorów do chińskich organów antymonopolowych wpłynęło w kwietniu bieżącego roku. Wszystko wskazuje na to, że ruch ze strony Chin nastąpił zbyt późno, by wskrzesić umowę. Obie firmy ogłosiły wykup akcji głównych, a Qualcomm zapłacił już NXP za zerwanie transakcji 2 mld dol.

Reuters, cytuje Andrew Gilholma, dyrektora ds. analiz w Chinach i Azji Północnej w firmie konsultingowej Control Risks, według którego oświadczenie SAMR wydane dzień po terminie ma raczej na celu przeciwdziałanie postrzeganiu procesu zatwierdzania transakcji jako upolitycznionego, a nie ożywienie go.

Źródło: Reuters