Przejęcie zajęło siedem miesięcy. Obecnie, gdy umowa jest sfinalizowana, zaczyna się walka o globalną dominację pomiędzy Ingram Micro i Tech Data-Synnex. Dystrybutor, jaki powstanie z połączenia dwóch potentatów, stanie się (po zakończeniu fuzji w drugiej połowie tego roku) największym na świecie. Gdy do tego dojdzie, trzy dekady panowania Ingrama przejdą do historii.

Przejęcie przez Platinum Equity następuje pięć lat po tym, jak HNA Group kupiła Ingram Micro za 6 mld dol. Powiązania HNA Group z chińskim rządem budziły obawy partnerów Ingram Micro, pomimo zapewnień, że firmę przed wpływami Pekinu chronią amerykańskie umowy.

W ciągu ostatnich kilku lat HNA  Group popadła w problemy finansowe. Firma dokonała wielu przejęć poza Chinami w wielu różnych branżach, w tym w dystrybucji IT, co ostatecznie doprowadziło ją na skraj bankructwa. Dlatego zdecydowała się sprzedać części aktywów, w tym Ingram Micro.

Pomimo tego, że biznes HNA upadał, Ingram Micro wciąż się rozwijał. Firma zatrudnia obecnie ponad 35 tys. pracowników, ma 170 tys. klientów i współpracuje z ponad 2 tys. dostawców. Nie będzie już jednak globalnym liderem. Synnex i Tech Data mają osiągnąć w roku podatkowym 2020 łączne przychody w wysokości 60 mld USD – prawie o 11 mld dol. większe niż przychody Ingram Micro, wynoszące 49,1 mld dol.