Nortal, estoński koncern specjalizujący się w rozwiązaniach transformacji cyfrowej, przejmuje Questers, firmę z centralą w Londynie, zajmującą się tworzeniem oprogramowania. Jest to przedsiębiorstwo zależne brytyjskiego TPXimpact Holdings. Cena zakupu wyniosła 7,5 mln funtów.

Questers połączy się teraz ze spółką-córką Nortala, pwrteams. Ma to wzmocnić jej obecność w USA i Wielkiej Brytanii i rozwinąć działalność w zakresie tworzenia międzynarodowych zespołów IT i inżynieryjnych dla klientów na całym świecie.

Nortal ogłosił powstanie pwrteams po przejęciu Skelii. Firma rozpoczęła działalność m.in. w Polsce za pośrednictwem dawnych biur Skelii w Kijowie, Lwowie i Krakowie. Współpracuje z klientami w Europie i Stanach Zjednoczonych, w tym z międzynarodowymi korporacjami. Centra usług znajdują się w Polsce, Ukrainie, Serbii, Estonii, na Litwie i w Meksyku, a po przejęciu Questers również w Bułgarii. Obecnie ponad 350 pracowników pwrteams pracuje głównie w Polsce i na Ukrainie.

Priit-Alamae-CEO-Nortal_Material-prasowy

Priit Alamäe

To posunięcie zwiększy naszą obecność w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii oraz wzmocni nasz silny, dwucyfrowy, organiczny wzrost, osiągnięty w ciągu ostatnich 5 lat. Cieszę się, że mogę powitać ponad 300 nowych pracowników w naszym zespole” – komentuje Priit Alamäe, CEO i założyciel Nortala.

Questers to firma założona w 2007 roku, na jej czele stoją bułgarscy menedżerowie. Ma oddziały w Bułgarii, Serbii i Rumunii. Większość klientów znajduje się w Wielkiej Brytanii, ale także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Belgii, Norwegii i Szwajcarii.

„Dostęp do utalentowanych specjalistów leży u podstaw planów rozwoju pwrteams. Naszą ambicją jest rola globalnego lidera w budowaniu międzynarodowych, wyspecjalizowanych organizacji IT i inżynieryjnych” – deklaruje Karel Saurwalt, CEO pwrteams.

Nortal rozszerza działalność w Europie i Ameryce Północnej. Ostatnio ogłosił utworzenie centrum usług w Meksyku i ekspansję w Wielkiej Brytanii. Dodatkowo powołanie Thomasa Hedley’a na stanowisko dyrektora zarządzającego ma rozszerzyć globalne możliwości firmy w Wielkiej Brytanii.

W 2022 r. Nortal zwiększył skonsolidowane przychody o 45 proc. r/r, do 190 mln euro. EBITDA poprawiła się o 31 proc., osiągając 36 mln euro.