Kaseya ogłosiła zakup Datto za 6,2 mld dol. Transakcja zostanie sfinalizowana w II poł. 2022 r.

Obie firmy koncentrują się na rozwiązaniach dla dostawców usług zarządzanych (MSP) i ich klientów w małych i średnich przedsiębiorstwach. Kaseya jest dostawcą zintegrowanego oprogramowania do zarządzania i bezpieczeństwa IT. Datto dostarcza rozwiązania bezpieczeństwa i oprogramowania opartego na chmurze, obejmującego utrzymanie ciągłości biznesowej, backup i disaster recovery, zarządzanie punktami końcowymi.

Jak obiecuje CEO Kaseya, Fred Voccola, w wyniku zakupu klienci mogą spodziewać się „bardziej funkcjonalnych, innowacyjnych i zintegrowanych rozwiązań”. Jego zdaniem firmy koncentrując się na podobnej grupie klientów i obszarze rozwiązań naturalnie do siebie pasują.

Zdaniem szefa jednego z amerykańskich partnerów Datto oraz Kaseyi połączenie sił stworzy konkurencję względem ConnectWise i N-able, a Kaseya może nawet wyprzedzić rywali łącząc technologie.

Tim Weller, CEO Datto, zwraca uwagę na rosnące znaczenie dostawców usług zarządzanych, co jego zdaniem potwierdza zapowiedziana transakcja.

Do czasu jej finalizacji firmy będą działać samodzielnie. Zakup zostanie sfinansowany przez konsorcjum kierowane przez Insight Partners, z inwestycjami TPG, Temasek i Sixth Street.

Atak REvil na oprogramowanie Kaseya
Latem ub.r. oprogramowanie do zarządzania IT (VSA) od Kaseya stało się celem wyrafinowanego cyberataku, przeprowadzonego przez grupę REvil, według podejrzeń tworzoną przez rosyjskich hakerów. Szacowano, że ofiarą przestępców padło 1,5 tys. firm, w tym 60 MSP, a 36 tys. dostawców usług zarządzanych zostało pozbawionych dostępu do VSA. Kaseyi udało się jednak uzyskać deszyfrator, za który przestępcy żądali 70 mln dol. Amerykańskie służby ruszyły w pościg za ludźmi z REvil po całym świecie (mieli na koncie inne duże ataki). Jeden z członków grupy został aresztowany w Polsce w październiku ub.r.