VMware ogłosił Projekt Monterey. Celem jest stworzenie technologii wspierającej ewolucję architektury dla centrum danych, chmury i rozwiązań brzegowych, po to, aby sprostać rosnącym wymaganiom związanym z tworzeniem aplikacji nowej generacji – w tym AI, uczenia maszynowego i aplikacji 5G.

W projekt zaangażowali się giganci branży, co wskazuje na jego znaczenie: VMware, nawiązało współpracę z Intelem, Nvidia i Pensando Systems oraz z Dell Technologies (które zresztą kontroluje większość udziałów w VMWare), HPE i Lenovo.

Problem z aplikacjami nowej generacji

Wraz z modernizacją istniejących aplikacji i wdrożeniami nowych, tradycyjna architektura IT staje się coraz bardziej obciążona, co jest problemem dla działów IT – tłumaczy firma. Aplikacje zużywają m.in. coraz więcej mocy obliczeniowej.

Aby rozwiązać te problemy, firmy wdrożyły systemy z akceleratorami sprzętowymi, takimi jak procesory graficzne, układy FPGA i karty sieciowe z funkcją odciążania ruchu. Takie podejście zwiększyło wydajność, lecz jednocześnie doprowadziło do separacji nie tylko zespołów, ale i co za tym idzie kompetencji, a także zwiększenia całkowitego kosztu posiadania. Zwiększyły też złożoność i wymagania związane z bezpieczeństwem – twierdzi VMware.

Monterey ma w efekcie pomóc firmom w zarządzaniu coraz bardziej złożonym środowiskiem aplikacji, dostosowując centra danych, chmurę lub środowiska brzegowe do aplikacji w zakresie wydajności, dostępności i bezpieczeństwa. Zmniejszy się złożoność i TCO – twierdzi firma.

Projekt obejmie wsparcie dla technologii SmartNIC, przebudowę VMware Cloud Foundation oraz bezpieczeństwo.