Nowy minister cyfryzacji, wicepremier Krzysztof Gawkowski, przedstawił priorytety resortu. Zapowiedział, że programy dotyczące rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów będą kontynuowane.

„Program 'Laptop dla ucznia’ będzie kontynuowany, natomiast stawiamy również na edukację i higienę cyfrową” – mówi minister, dodając że ważnym elementem prac będzie walka z patostreamingiem i poprawa bezpieczeństwa najmłodszych w sieci.

Jeśli ta zapowiedź się ziści, to w przyszłym roku można liczyć na kolejne duże zamówienia publiczne i rozdanie sprzętu uczniom. W tegorocznym postępowaniu budżet przetargu na 394 tys. laptopów dla czwartoklasistów wyniósł blisko 1,2 mld zł.

Priorytety: sieć szerokopasmowa, rozwój kompetencji cyfrowych, KSC

Krzysztof Gawkowski deklaruje, że potrzeby Polaków, a nie firm technologicznych, będą dla niego priorytetem. Jak zapewnia, stawia na międzyresortową współpracę w obszarze cyfryzacji. Kolejne jego cele jako szefa resortu to m.in. lepszy dostęp do szerokopasmowego internetu i eliminacja tzw. białych plam, a także awans Polski w indeksie gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego DESI.

W mijającym roku ruszyły konkursy w ramach 10-miliardowej inwestycji w rozbudowę infrastruktury szybciej sieci, w których o granty mogą starać się przedsiębiorcy z branży telekomunikacyjnej, w tym także MŚP.

W unijnym indeksie DESI (gospodarki i społeczeństwa cyfrowego) za 2022 r. Polska znalazła się na 24 miejscu, czyli czwartym od końca.

Poprzedni rząd na początku br. zadeklarował 234 mln zł na „Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych” obywateli. Zastrzyk środków miał sprawić m.in., by do 2030 r. 80 proc. mieszkańców Polski posiadało co najmniej podstawowe kompetencje cyfrowe. W 2022 r. ten odsetek wynosił 43 proc. wg DESI.

Minister Gawkowski zapowiedział także prace nad ustawą o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Sprawa jej nowelizacji ciągnie się już latami.

Nowy wiceminister

Jednocześnie powołano nowego wiceministra w resorcie cyfryzacji. Został nim Dariusz Standerski, doktor ekonomii i prawnik, wykładowca UW. Przez osiem lat był związany z Fundacją Kaleckiego. Wraz z Krzysztofem Gawkowskim opracował analizę „Cyfrowe państwo. Strategia dla Polski”.

Branża: nowa władza powinna zająć się AI, chmurą, cyberbezpieczeństwem

Związek Cyfrowa Polska, zrzeszający największe firmy z branży, wskazuje, że priorytetem nowego rządu powinna być transformacja cyfrowa, z wykorzystaniem AI i chmury. Wymieniono też cyberbezpieczeństwo i transformację edukacji. Rekomendacje przekazane zostały Donaldowi Tuskowi i Krzysztofowi Gawkowskiemu.

Eksperci związku postulują m.in. rewizję rządowej strategii dotyczącej sztucznej inteligencji i wyznaczanie dla niej nowych priorytetów, jak zwiększenie wydajności systemu ochrony zdrowia, tworzenie lepszej jakości miejsc pracy, wydajniejszą produkcję i rozwój ośrodków akademickich. W ich opinii konieczne jest także zdefiniowanie na nowo polskiej polityki chmurowej i położenie nacisku na cyberbezpieczeństwo. Chodzi m.in. o nowelizację uchwały o Wspólnej Infrastrukturze Informatycznej Państwa (WIIP) i zamienienie jej w politykę Cloud-First.