Rok 2023 upłynie pod znakiem rozwoju sieci 5G, sztucznej inteligencji, chmury i pracy nad poprawą cyberbezpieczeństwa  – przewiduje Związek Cyfrowa Polska.

Eskperci organizacji spodziewają się, że 2023 rok będzie (wreszcie) przełomowy, jeśli chodzi o budowę sieci piątej generacji w naszym kraju. To m.in. za sprawą długo oczekiwanej aukcji 5G (jest odkładana już od blisko 3 lat, gdy pierwszą aukcję skasowano w czasie pandemii).

Urząd Komunikacji Elektronicznej pod koniec 2022 r. ogłosił start konsultacji dokumentacji aukcyjnej pasma C (3480-3800 MHz). Czyli jest nadzieja na finał w 2023 r.

5G: duże szanse, mało kadr

„Sprawne przeprowadzenie aukcji 5G jest niezwykle istotne zarówno dla branży cyfrowej, jak i użytkowników.  To jedyna droga do prawdziwie szybkiego, szeroko dostępnego internetu, odpowiednio zabezpieczonego” – mówi Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski.

Jego zdaniem 2023 r. firmy i miasta powinny wykorzystać na przygotowanie się na wdrożenie 5G, by zaoferować nowe usługi i rozwiązania, np. w obszarze inteligentnych miast, Internetu Rzeczy, smart home.

Ekspert Cyfrowej Polski przewiduje również, że przemysł coraz chętniej będzie stawiał na budowę sieci prywatnych nowych generacji, które pomogą automatyzować produkcję.

Michał Kanownik przyznaje również, że będzie to wyzwanie dla przemysłu, który musi się do tego przygotować, m.in. poprzez zapewnienie odpowiednich wykształconych kadr.

Intratne cyberbezpieczeństwo dla polskich firm

Według prognozy w 2023 r. można spodziewać się jeszcze większego znaczenia cyberbezpieczeństwa, gdyż zagrożeń tylko przybywa, zarówno dla firm, jak i całego państwa.

„W transformacji cyfrowej to gałąź cybersecurity będzie jedną z najbardziej intratnych, bo firmy i administracja publiczna będą łożyły coraz większe środki na poprawę zabezpieczeń cyfrowych” – mówi Michał Kanownik.

Jego zdaniem ten trend, to ogromna szansa dla rodzimej branży cybersecurity, która jak twierdzi oferuje usługi nie odbiegające jakością od zagranicznych konkurentów.

„Dostawca wysokiego ryzyka” wejdzie w końcu do przepisów

Cyfrowa Polska spodziewa się uchwalenia i wdrożenia nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC) w 2023 r. To sprawa, która jest mielona w legislacji już trzeci rok. Nowelizacja przewiduje ograniczenia dla „dostawcy wysokiego ryzyka”, co w obecnej formie jest uznawane za zapis wymierzony w Huawei (tak uważa też sama firma). Obecnie nadal trudno przesądzić, w jakim kształcie przepisy te wejdą w życie.

„Dzięki nowelizacji możliwe będzie wykluczenie dostawców wysokiego ryzyka, co wprost przełoży się na jeszcze sprawniejsze podniesienie cyberbezpieczeństwa – zaznaczył Michał Kanownik.

Szereg ważnych regulacji w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego spodziwanych jest taże na polu unijnym – chodzi tu m.in. o implementację dyrektywy NIS2 oraz prace nad Resillance Act.

NIS2 zwiększy obowiązki w obszarze cyberbezpieczeństwa głównie wobec średnich i dużych firm z sektora energetycznego, transportowego, medycznego, finansowego oraz dostawców cyfrowych.

Resillance Act ma ustanowić wspólne standardy cyberbezpieczeństwa dla urządzeń podłączonych do sieci.

Czas na rozwój AI i rozwiązań chmurowych

W 2023 r. bardzo istotny będzie także rozwój sztucznej inteligencji oraz rozwiązań chmurowych – prognozuje Cyfrowa Polska.

„Spodziewamy się jeszcze wyższych nakładów firm na budowę i rozwój narzędzi opartych o te technologie” – mówi Michał Kanownik.

W obszarze AI pojawią się nowe regulacje unijne. W Komisji Europejskiej trwają prace nad AI Act.

Wyzwaniem na najbliższe 12 miesięcy dla branży będzie podnoszenie świadomości wynikających z korzyści chmury „Z ostatnich badań przeprowadzonych dla Canon Polska wynika, że aż 57 polskich firm nie ufa tego typu rozwiązaniom. Głównie wynika to z obaw o bezpieczeństwo tych rozwiązań” – podkreśla Michał Kanownik.

Przyspieszy cyfryzacja edukacji

Cyfrowa Polska spodziewa się również, że 2023 rok będzie rokiem postępu w cyfryzacji polskiej edukacji. Pomoże w tym rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z końca ub.r. nakreśla podstawowe wymagania dla sprzętu elektronicznego kupowanego do publicznych placówek oświatowych.

Zdaniem szefa Cyfrowej Polski konieczne są zmiany w programie nauczania. Zapowiada przeprowadzenie nowego sprawdzianu umiejętności cyfrowych (IT Fitness Test),by określić cyfrowe braki, które mają uczniowie i nauczyciele.