W III kw. br. zmniejszy się sprzedaż serwerów, ponieważ firmy odkładają plany zakupów – według Trendforce. Firma analityczna prognozuje, że dołek wyniesie 4,9 proc. kwartał do kwartału. Poprzednio zakładano 0,8 proc. na minusie.

Słabsza prognoza wynika z tego, że wiele przedsiębiorstw przeniosło swoje nakłady inwestycyjne związane z zakupami serwerów na koszty operacyjne w ramach usług w chmurze, w obliczu niepewnej sytuacji ekonomicznej.

W związku ze spadkiem popytu producenci serwerów, na czele z Dellem i HPE, skorygowali swoje roczne cele sprzedażowe. Prognozuje się, że Dell, HPE, Huawei i Inspur, pokażą prawie dwucyfrowy spadek dostaw kwartał do kwartału. Tylko Lenovo wyjdzie na plus wśród 5 największych marek, dzięki rosnącym zamówieniom w centrach danych w Ameryce Północnej. Duże zamówienie złożył Microsoft.

Dell utrzyma przewagę

Jeśli chodzi o głównych graczy, to wydaje się, że przeniesienie przez Della wydajnych linii produkcyjnych na Tajwan i agresywna ekspansja klientów usług chmurowych (takich jak instytucje finansowe i mniejsi CSP) pozwolą utrzymać przewagę konkurencyjną koncernu w miarę przechodzenia przedsiębiorstw do rozwiązań cloud. Jednak tendencja do obniżania wydatków inwestycyjnych firm w odpowiedzi na pandemię wpłynie na spadek sprzedaży serwerów Della w drugiej połowie roku.

HPE z zapasami

HPE przeniosło prawie 10 proc. swojej oferty serwerów na platformę AMD w pierwszej połowie 2020 r., ale okazało się to wyzwaniem, ponieważ większość klientów nadal korzystała z platformy Intela – twierdzi Trendforce. Dlatego HPE osiągnął wyniki poniżej oczekiwań w pierwszych dwóch kwartałach br. Ponadto niedobór siły roboczej w chińskich fabrykach z powodu Covid-19 spowodował, że z wielu barebone’ów nie można było zmontować gotowych urządzeń. Dlatego HPE prawdopodobnie odnotuje spadek w III kw. br. z powodu nadmiernych zapasów barebone’ów i mniejszej liczby zamówień od aktualnych klientów korporacyjnych.

Z kolei zapotrzebowanie z chińskiego rynku pomaga poprawiać wyniki Inspurowi i Huawei, ale i oni nie unikną dołka w III kw. br. – według prognozy.

Dostawy serwerów w 2020 r. z prognozą na III i IV kw. br.