Cyberprzestępcy z grupy REvil dokonali ataku na Quanta Computer, jednego z największych producentów elektroniki ODM. Utrzymują, że skradli projekty notebooków.

Cyberprzestępcy domagają się blisko 50 mln dol. okupu. W przeciwnym razie grożą ujawnieniem codziennie nowych skradzionych danych. Pokazali w sieci już próbki dokumentacji nowego MacBooka. Ma to być świeżutki Mac projektowany w marcu br. Informację ujawnili akurat wtedy, gdy odbywał się event Apple’a zapowiadający nowy sprzęt.

Co dalej z produkcją laptopów?

Dla branży kluczowa jest odpowiedź na pytanie, czy atak zakłóci produkcję laptopów i innych urządzeń w czasie, gdy piętrzą się opóźnienia.

Quanta uspokaja, że incydent nie miał wpływu na operacje biznesowe – według Bloomberga.

Quanta: zaatakowano niewielką liczbę serwerów

Twierdzi, że zaatakowano „niewielką liczbę serwerów”, system ochrony został natychmiast aktywowany, a usługi dotknięte incydentem wznowiły działalność.

Oby tak było, bo producent należy do największych globalnych dostawców ODM (produkuje różne urządzenia m.in. dla Apple’a, HP, HPE, Lenovo, Della, Cisco i wielu innych).

W I kw. 2021 r. Quanta dostarczyła na rynek 19 mln notebooków.

Biorąc pod uwagę globalne dostawy notebooków w III kw. 2020 r.: 62,2 mln szt. według Strategy Analytics – Quanta pokrywa ok. 30 proc. światowych dostaw.

Tymczasem nadal luka popytu nad podażą notebooków jest szacowana na 30 – 50 proc.

Firma nie ujawnia, jakie są szkody i co zostało skradzione lub zaszyfrowane. Zapewniła, że poinformowała o „nietypowej aktywności” odpowiednie służby i urzędy ochrony danych.

Ta sama grupa REvil miała włamać się do Acera w marcu br. Uważa się ją za powiązaną z Rosją.