Światowy rynek zewnętrznych systemów pamięci masowych OEM spadł o 1,4 proc. w III kw. 2020 r., do prawie 6,8 mld dol. – według IDC.

W przeliczeniu na pojemność wzrost wyniósł 9,6 proc., osiągając 18,9 eksabajtów w ciągu kwartału.

W regionie EMEA spadek przychodów wyniósł 4,8 proc.

„W III kw. 2020 r. rynek zewnętrznych systemów pamięci masowej nadal borykał się z przeciwnościami w związku ze skutkami globalnej pandemii” – komentuje Greg Macatee, analityk IDC. Warto jednak zauważyć, że w porównaniu rok do roku globalny dołek jest mniejszy niż w II kw. 2020 r. (-5 proc., 6,3 mld dol.).

Z kolei firmy ODM dostarczające storage do hiperskalowych centrów danych wyraźnie zwiększyły sprzedaż (+8,7 proc. wartościowo, do 6,4 mld dol. oraz o 41 proc. pod względem pojemności).

Całkowita pojemność dostarczonych na rynek pamięci masowych (zewnętrzny OEM + ODM Direct + serwerowa pamięć masowa) wzrosła o 31,8 proc. do 129,8 eksabajtów.

Obroty na rynku macierzy all flash zwiększyły się o 0,5 proc. r/r, do 2,7 mld dol. W przypadku macierzy hybrydowych odnotowano spadek o 0,7 proc., do blisko 2,8 mld dol. Oba segmenty mają więc zbliżoną wartość.

Dell na czele, NetApp i Huawei idą łeb w łeb

Dell Technologies pozostaje zdecydowanie największym dostawcą OEM zewnętrznych systemów pamięci masowej dla przedsiębiorstw, generując 28,8 proc. światowych przychodów w III kw. br.

Koncern zamknął jednak miniony kwartał spadkiem (-6,1 proc.), podczas gdy zajmujący drugie miejsce HPE (10,8 proc.), zwiększył sprzedaż storage’u o blisko 8 proc.

Łeb w łeb idą NetApp i Huawei, którzy mieli niemal taką samą sprzedaż w III kw. br. (po 9,4 proc. udziału), z tym że Huawei dzięki dużemu popytowi w Chinach poprawił się aż o 23,7 proc., podczas gdy NetApp odnotował spadek o 2 proc.

Na dwucyfrowym minusie zamknęły kwartał także Hitachi i IBM (5 i 6 miejsce na rynku).

Najwięksi producenci na rynku pamięci masowych dla przedsiębiorstw od III kw. 2019 r. do III kw. 2020 r.