Foxconn – największy na świecie producent elektroniki ODM (original design manufacturer) – oraz mniejsza firma z branży, Pegatron, zapowiedziały szybsze niż planowano przeniesienie produkcji z Chin do Indii i innych azjatyckich krajów, głownie do Wietnamu i Indonezji – według Bloomberga. Firmy produkują sprzęt m.in. dla Apple'a, HP i Della. Głównym powodem przeprowadzki jest wojna handlowa USA z Chinami, co oznacza ryzyko opłat celnych. Nie bez znaczenia są zapewne również rosnące koszty produkcji w Chinach, ze względu na szybki w ostatnich latach wzrost wynagrodzeń (w 2017 r. średnia płaca sięgała w przeliczeniu ok. 3,4 tys. zł miesięcznie – według Trading Economics).

Foxconn, który produkuje m.in. iPhone'y, zainwestuje ponad 213,5 mln dol. w zakłady w Indiach. Zapowiedział też uruchomienie zakładu w Wietnamie. Pegatron przenosi część produkcji sprzętu sieciowego z Chin do Indonezji, nie wyklucza również otwarcia linii w Indiach i Wietnamie.

Niemal jednoczesne zapowiedzi dwóch tajwańskich firm ODM potwierdzają trend przenoszenia produkcji IT do Indii, widoczny w ostatnich latach. Jak podał Reuters, w ciągu minionych 4 lat w tym kraju powstało ponad 120 fabryk smartfonów.