Większość produkcentów urządzeń drukujących nadal cierpi z powodu problemów z łańcuchem dostaw i nieregularnych wysyłek. W zachodniej Europie dostawy w III kw. 2022 r. spadły o 6,7 proc. rok do roku, do 3,8 mln szt.

Wartość sprzedaży wzrosła jednak wyraźnie, o 7,2 proc., do 1,935 mld dol.

Problemy z łańcuchem dostaw nadal wpływają na rynek i w ocenie analityków prawdopodobnie nie zostaną w pełni rozwiązane do 2023 r.

Biznes i konsumenci kupili mniej maszyn atramentowych

W III kw. 2022 r. dołek jeśli chodzi o wolumeny był spowodowany spadkiem dostaw urządzeń atramentowych – o blisko 14 proc. r/r, w tym nieco bardziej – o ponad 15 proc. – dla modeli biznesowych niż konsumenckich.

Odrabianie zaległości w laserach

Zwiększyły się natomiast dostawy sprzętu laserowego – o blisko 15 proc. r/r, co jednak nie oznacza skoku popytu. Otóż w III kw. br. zrealizowano część zaległych zamówień, a ponadto kwartał porównawczy przed rokiem należał do najgorszych w historii.

Na maszynach kolorowych wzrost wyniósł 12,9 proc., a na modelach mono 16,2 proc., w ujęciu ilościowym.

W przypadku laserów segment monochromatycznych drukarek jednofunkcyjnych A4 pozostał największy, a drugie w rankingu są wielofunkcyjne maszyny (MFP) A4 mono.

HP na czele, wzrost Canona i Brothera

HP utrzymało pozycję lidera zachodnioeuropejskiego rynku z 38 proc. udziałem w III kw. br., jednak spadek jest wyraźny wobec ub.r. Canon natomiast znacznie zwiększył wysyłki, zwłaszcza urządzeń atramentowych, osiągając blisko 24 proc. udziału. Poprawił się również Brother.