MKS – założona w 1996 r. firma, która oferowała polskiego antywirusa, od 2010 r. znajduje się w stanie upadłości likwidacyjnej. Sąd odwołał dotychczasowego syndyka, ze względu na – jak mówi Mateusz Sell – działania na niekorzyść masy upadłości oraz naruszenia prawa pracy.

Zdaniem ostatniego prezesa MKS przykładem niekorzystnych dla upadłej spółki działań syndyka była transakcja sprzedaży kodów źródłowych mks_vir oraz praw do marki, które zakupił ArcaBit. – Umowa sprzedaży została zawarta w sposób niezgodny z przepisami oraz postanowieniem sądu. – mówi Mateusz Sell. Twierdzi, że prawa do znaku mks_vir upłynniono ArcaBitowi po zaniżonej cenie i niezgodnie z prawem. – Syndyk celowo doprowadził do wykluczenia z przetargu niektórych potencjalnych oferentów. Jednocześnie zataił przed Sędzią Komisarzem część majątku, próbując doprowadzić do wygaszenia roszczenia przeciwko ArcaBitowi oraz jednemu z jej pracowników.

Do spółki wszedł już nowy syndyk. Mateusz Sell liczy na to, że proces przeciwko ArcaBitowi zostanie wznowiony. Zapowiada, że będzie domagał się unieważnienia umowy sprzedaży znaku mks_vir i innych elementów majątku MKS.

Obie spółki są ze sobą w wieloletnim sporze. ArcaBit powstał w 2004 r. po śmierci twórcy mks_vira, Marka Sella. Do firmy przeszli programiści pracujący nad antywirusem, w tym główny informatyk MKS, Grzegorz Michałek. Stworzyli ArcaVir – nowy program zabezpieczający. Twórcom aplikacji MKS zarzucił bezprawne wykorzystanie kodów źródłowych. Sądowe spory w tej sprawie ciągnęły się latami (i wygląda na to, że jeszcze się nie zakończyły). Do ArcaBitu przeszedł także Włodzimierz Banaszak, wieloletni prezes MKS.

– Nic nam nie wiadomo o jakichkolwiek nieprawidłowościach w przeprowadzanym procesie upadłości MKS – mówi Grzegorz Michałek. Ripostuje, że to prezes MKS miał problemy z syndykiem, w związku z tym sąd zakazał mu czasowo prowadzenia działalności gospodarczej i sprawowania zarządu.

W kwietniu ArcaBit wypuścił na rynek nową wersję mks_vira. Mateusz Sell jest obecnie współudziałowcem spółki FileMedic. Razem z grupą programistów, którzy – jak informuje – pracowali swego czasu nad mks_virem, przygotowuje nowy pakiet zabezpieczający. Obecnie trwają beta testy programu, został on udostępniony w Internecie. Nazywa się tak samo jak firma, czyli FileMedic.