Programiści i twórcy aplikacji to najbardziej pożądani prezesi – według badania VMware, w którym pytano 2250 przedstawicieli kadry zarządzającej z największych firm w regionie EMEA.

Wyniki pokazują, że w spółkach rośnie znaczenie osób związanych z IT oraz przekonanie, że dopuszczenie ich do stanowisk w zarządzie może pozytywnie wpłynąć na firmę.

Według raportu VMware prezes z kompetencjami technologicznymi to korzyść dla organizacji:
• 50 proc. ankietowanych uważa, że wsparcie takich ludzi może zwiększyć efektywność całej organizacji,
• 42 proc. widzi możliwości wzrostu wyników biznesowo-finansowych,
• 40 proc. dostrzega szansę na przyspieszenie innowacyjnych projektów,
• 37 proc. jest z kolei zdania, że prezes-technolog pozwoliłby firmie zwiększyć też jakość usług, poprawiając tzw. customer experience konsumentów.

„Obecnie prezes nie jest już osobą zajmującą się tylko finansowym wycinkiem organizacji. Nigdy wcześniej nie musiał zarządzać tak zróżnicowanym zestawem zadań, jak dziś, do którego dochodzi jeszcze cyfryzacja. Ci, którzy mają wiedzę na temat nowych technologii, rozumieją, jak one działają i wspierają biznes, mają prawdziwą przewagę” – twierdzi Ed Hoppitt, dyrektor ds. rozwoju aplikacji chmurowych, VMware EMEA.

Zwycięska kombinacja

Wiedza w dziedzinie technologii na poziomie zarządczym w połączeniu z cyfrowymi narzędziami to zwycięska kombinacja – przekonują eksperci VMware. Wtóruje im Wojciech Buczkowski, prezes Komputronika.

„Firmy handlowe, które odnoszą dzisiaj największe sukcesy, to te które potrafią korzystać z cyfrowych narzędzi do budowania zróżnicowanych i konkurencyjnych usług, mających wpływ na wysoką satysfakcję klientów. Dlatego dzisiejsze firmy muszą na poziomie zarządczym mieć ludzi, którzy rozumieją tę zależność” – mówi szef Komputronika.

Zrozumienie wartości i procesów rządzących cyfrową transformacją to kluczowy aspekt powodzenia każdego projektu – utrzymuje VMware. Taka postawa przekłada się na szybkość działania i jest potrzebna, by firma sprawnie dostosowała się do nowych warunków, co pokazała pandemia i o czym przekonali się np. detaliści z dnia na dzień przenoszący sprzedaż do internetu.

Aplikacje podstawą sukcesu

Zmiany personalne w zarządach wymusza fakt, że aplikacje biznesowe i konsumenckie stają się coraz ważniejszym elementem każdej organizacji.

Ponad połowa (57 proc) respondentów podkreśliła ważną rolę nowoczesnych aplikacji w zakresie pracy zdalnej, a ponad jedna trzecia wskazała na ich zdolność do stałej aktualizacji w odpowiedzi na zmieniające się warunki na rynku i potrzeby konsumentów (39 proc.).

Aż 8 na 10 twórców aplikacji i liderów IT w regionie EMEA jest zgodnych co do tego, że bez udanej modernizacji aplikacji organizacje nie będą w stanie zapewnić swoim klientom najwyższego poziomu satysfakcji konsumenckiej. To potwierdza wnioski z zeszłorocznych badań VMware, kiedy to 80 proc. specjalistów IT powiedziało, że udoskonalenie portfela aplikacji poprawia jakość obsługi klienta, a to jest związane ze wzrostem przychodów.

„Sukces firmy zależy od tego, jak szybko jest w stanie zmodyfikować swoje aplikacje tak, aby były najbardziej dopasowane do potrzeb użytkowników końcowych” – uważa Michał Plechawski, dyrektor zarządzający ds. informatyki i technologii w mBanku.
Uważa, że powodzenie chmury obliczeniowej w znacznej mierze wynika właśnie z tego, że dostarcza ona takie narzędzia i wspiera takie procesy.