Prezes Chime Networks złożył zawiadomienie do prokuratury na posłów KO Dariusza Jońskiego i Michała Szczerbę, a także na europosła PiS Adama Bielana – informuje Wirtualna Polska. Sprawa dotyczy konkursu „Szybka Ścieżka – innowacje cyfrowe”, w którym białostocka spółka została beneficjentem z rekordową kwotą 123 mln zł dofinansowania na projekt pn. „Opracowanie rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa podmorskiej infrastruktury światłowodowej w oparciu o innowacyjną technologię wielordzeniowych włókien oraz ultraczułych systemów detekcji i identyfikacji zagrożeń”.

Prezes Chime Networks Piotr Maziewski zarzuca posłom, iż „szkalując na niespotykaną skalę dobre imię przedsiębiorców oraz wybitnych naukowców„, rozpowszechniają nieprawdziwe informacje, nie mając kwalifikacji do merytorycznej oceny sprawy i nie znając dokumentacji projektu. Otóż posłowie KO utrzymują, że spółka nie spełniała wymogów formalnych w konkursie, podają również w wątpliwość innowacyjność projektu. Z kolei Adam Bielan „w sposób zuchwały i bezczelny wprowadza w błąd opinię publiczną” twierdząc, iż wniosek spółki został wykluczony z finansowania w styczniu br. po audycie NCBR.

Szef białostockiej firmy twierdzi też, że projekt Chime Networks „był od samego początku celem bezprawnych ataków ze strony niektórych pracowników NCBIR”. Były dyrektor ośrodka Paweł Kuch poinformował, że w głosowaniu nad oceną projektu pracownik NCBIR był przeciw, a „za” – zewnętrzni eksperci.

Piotr Maziewski podkreśla, że projekt „dający realne szanse stworzenia przełomowej technologii w kluczowym dla nowoczesnej gospodarki w światowej sektorze” uzyskał pozytywną rekomendację po panelu ekspertów, gdzie szczegółowo wyjaśniono wiele aspektów planowanego przedsięwzięcia.

Michał Szczerba wg wp.pl podtrzymuje swoje stanowisko i twierdzi, że „projekt nie powinien być oceniany, bo znacząco przekraczał maksymalną kwotę dofinansowania”.

Radio Zet poinformowało, że dotarło do wyników wstępnej kontroli, przeprowadzonej w styczniu br. przez NCBR. Według rozgłośni kontrolerzy centrum mieli stwierdzić, że kwota dofinansowania, o jaką wystąpiło Chime Networks, przekraczała przewidziany w regulaminie konkursu limit dofinansowania na jeden projekt. Mimo to zakwalifikowano spółkę do dofinansowania.

W końcu lutego br. kontrolę w NCBR rozpoczęło CBA.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w związku z „pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami” zapewnia, że zajęło się kontrolą konkursu „Szybka Ścieżka – Innowacje cyfrowe” zanim zainteresowały się nim media i posłowie. Zapewnia, że już na początku stycznia br. p.o. dyrektora ośrodka Paweł Kuch rozpoczął czynności sprawdzające dotyczące dwóch największych pod względem dofinansowania wniosków w konkursie. Zamieściło kalendarium podjętych działań. „Dołożymy wszelkich starań, aby odbudować zaufanie opinii publicznej” – deklaruje NCBR.

Źródło: wp.pl, Radio Zet, NCBR