W dniu 21 kwietnia 2020 r. ABW zatrzymała prezesa firmy, która – jak twierdzą śledczy – oszukiwała na podatku VAT.

Jak wyjaśnia KAS, chodzi o podmiot, który najmował telefony konsumentom.

Otóż według śledczych firma zorganizowała działalność, która miała na celu unikanie odprowadzania VAT w Polsce. Sprowadzała z zagranicy telefony komórkowe i sprzęt elektroniczny. W kraju towar był fikcyjnie wynajmowany klientom, którzy w rzeczywistości go kupowali.

"Regulamin i warunki zawieranych umów były dla nabywców na tyle skomplikowane, że utwierdzały ich w przekonaniu, że dokonują kupna towaru, a nie najmu. Czynność ta była jednak księgowana jako wynajem i firma nie odprowadzała podatku VAT" – informuje skarbówka. O jednym z takich podmiotów głośno było w styczniu br., gdy KAS zablokowała konta firmy.

Na poczet niezapłaconych podatków zabezpieczono środki finansowe o łącznej wartości ok. 3,85 mln zł. Zatrzymanemu postawiono zarzuty prania brudnych pieniędzy i przestępstw karno-skarbowych. Sąd zdecydował o areszcie.

Śledztwo prowadzi Wielkopolski UCS we współpracy z delegaturą ABW w Poznaniu pod nadzorem miejscowej prokuratury regionalnej.

 

Rewizje w 6 miejscach

Sprawa miała swój początek w styczniu 2020 r., gdy komórka szefa KAS ds. STIR w Ministerstwie Finansów i komórka analityczna wielkopolskiej KAS ujawniły podmioty, które nie płaciły podatku VAT w obrocie elektroniką. Firma, której szefa aresztowano, jest jednym z tych podmiotów.

Na początku roku służby weszły do 6 miejsc w woj. wielkopolskimi dolnośląskim. Przeszukano siedzibę podejrzanej firmy. Zabezpieczono dokumentację księgową oraz zablokowano na jej koncie ok. 3,4 mln zł na poczet niezapłaconych podatków.