W I kw. br. rynek sprzętu IT w Polsce wzrósł o 5 proc., w II kw. br. nastąpiło przyspieszenie do 12 proc. M.in. na serwerach, sieciówce i zintegrowanej komunikacji wzrost sprzedaży w II kw. 2022 r. przekroczył 30 proc. rok do roku – poinformował PAP Biznes prezes AB, Andrzej Przybyło.

Jak zapewnia lider grupy, dystrybutor w swoim biznesie nie odnotowuje sygnałów, że gospodarka zwalnia tempo. Przeciwnie, inflacja powoduje, że zarówno konsumenci i jak klienci komercyjni nie opóźniają zakupów. Aby utrzymać podaż w czasach niedoborów, AB powiększyło zapasy o 35 proc. r/r, do wartości 1,85 mld zł – licząc na koniec I kw br.

W porównaniu z początkiem pandemii różnica jest natomiast taka, że wzrosło zapotrzebowanie na zaawansowane rozwiązania, zmniejszył się popyt na podstawowy sprzęt. AB obok zakupów infrastruktury, jak serwery i storage, obserwuje m.in. zainteresowanie automatyzacją procesów, cyberbezpieczeństwem, szybko rośnie także biznes oprogramowania w chmurze. Sprzedaż AB w chmurze zwiększyła się w I kw. br. o 64 proc. w regionie, a ilość sprzedanych usług o 104 proc. Natomiast w biznesie VAD wzrost wyniósł 16 proc. r/r w I kw. br.

Co więcej Andrzej Przybyło przewiduje, że cyfryzacja w kraju będzie nadal przyspieszać. Powodów jest kilka: konieczność wymiany sprzętu (a jego baza znacznie się rozrosła w czasie pandemii), poszerzanie rynku o zaawansowane rozwiązania, cyfryzacja kolejnych branż i działalności i in.

Źródło: PAP Biznes

Grupa AB w I kw. 2022 r. (III kw. roku finansowego 2021/2022) miała ponad 3,3 mld zł przychodów (+11,5 proc. r/r) i 30,7 mln zł zysku netto (+21 proc. r/r).

Jednostkowo przychody AB SA wyniosły 2 mld zł, co oznacza wzrost o 12,4 proc. r/r, a zysk netto poprawił się o 40 proc., do 13,3 mln zł.