Wzrost płac specjalistów IT nabrał tempa. Według danych Devire 85 proc. pracowników z branży oczekuje podwyżki. Do tego obciążenia związane z Polskim Ładem dodatkowo zwiększyły presję na wynagrodzenia.

W ocenie Haitong Banku, najbardziej narażone na ryzyko związane z presją płacową są: Grupa Asseco Poland i Comarch, gdzie wynagrodzenia stanowią ok. 40-60 proc. ich całkowitych przychodów.

Gdzie ryzyko jest niższe

Do podmiotów, gdzie problem płacowy będzie mniejszy, zaliczono LiveChat Software (dostawca platformy komunikacyjnej dla biznesu) – ze wskaźnikiem wielkości wynagrodzeń do sprzedaży na poziomie ok. 25- 30 proc. Lepsze parametry LiveChat według analityków wynikają z globalnego, opartego na SaaS i skalowalnego modelu biznesowego.

Jeszcze niższe ryzyko presji płacowej stwierdzono m.in. w R22 (domeny i hosting, komunikacja omnichannel, telekomunikacja), Vercomie (dostawca platform komunikacyjnych w chmurze – CPaaS) oraz w Ten Square Games (producent gier mobilnych), ze wskaźnikiem wynagrodzeń do sprzedaży na poziomie ok. 18-19 proc. – zauważa Konrad Księżopolski, szef działu analiz, Haitong Banku.

Najmniejszy problem presji na płace jest wśród telekomów, gdzie stosunek płace/obroty wynosi 8-11 proc. Jednakże operatorzy są bardziej narażeni na wzrost kosztów energii i najmu niż spółki z segmentów IT czy gaming.

Jakim firmom najmniej grozi presja płacowa i inflacyjna
W związku z rosnącą presją inflacyjną i płacową oraz oczekiwaniem, że złoty pozostanie raczej słaby do dolara i euro, w lepszej sytuacji są spółki o subskrypcyjnym i skalowalnym modelu biznesowym, a także generujące przychody w dolarach lub euro – zdaniem analityków. Lżej powinni więc mieć np. dostawcy SaaS i firmy działające w modelu as-a-service, jak też podmioty o znaczącym udziale sprzedaży zagranicznej.

Asseco: nacisk na wszystkie pozycje kosztowe

Przykładowo w przypadku Asseco Poland postępująca cyfryzacja gospodarki powinna nadal mieć pozytywy wpływ na portfel zamówień. W III kw. br. jego wzrost wyniósł +17 proc. r/r.

Jednak z drugiej strony Haitong Bank zauważa, że inflacja wywiera presję na wszystkie pozycje kosztowe Asseco, w tym na wynagrodzenia, a w Polsce koszty mogą zostać dodatkowo zwiększone przez Polski Ład.

Spółka oczekuje, że przynajmniej część tych wyższych wydatków zostanie zrównoważona przez spodziewany wzrost popytu na systemy ERP.

Umowy chronią przed zbyt dużym wzrostem kosztów

Ponadto, jak zauważa Haitong Bank, Asseco Poland zabezpieczyło się przed niekontrolowanym wzrostem kosztów, wpisując w swoich długoterminowych umowach serwisowych formułę dostosowującą ceny do stopy inflacji. Dlatego też część presji kosztowej może zostać zrekompensowana.

Comarch: płace jak 58 proc. przychodów

Haitong Bank uważa, że Comarch jest wyraźnie narażony na nacisk na podwyżki płac, gdyż analitycy spodziewają się, że wynagrodzenia mogą wzrosnąć w 2021 r. o ok. 8 proc. r/r, odpowiadając kwocie ok. 58 proc. przychodów.

Płace powinny rosnąć szybciej niż przychody Comarchu w 2021 r., co odbije się na zysku operacyjnym spółki, który w ocenie Haitong Banku spadnie o 7 proc. r/r.

Bardziej rentowne kontrakty złagodzą problem

Comarch jest jednak w stanie zneutralizować sporą część oczekiwanego wzrostu kosztów dzięki większej liczbie kontraktów o wysokiej rentowności. Możliwości krakowskiej spółki w tej materii są widoczne po 9 miesiącach 2021 r., gdy marża brutto wzrosła do 29,3 proc. wobec 27,9 proc. rok wcześniej, a marża zysku operacyjnego wyniosła 11,2 proc. vs. 11,1 proc.

Segmenty TMT i ERP Poland w Comarchu rosną jak dotąd najszybciej (+31,2 proc. i 19,3 proc. r/r). Także wysokomarżowy segment handel i usługi zaczął odbijać, osiągając dynamikę +27 proc. r/r w III kw. br.