W 2022 r. w Polsce doszło do 28 znaczących fuzji i przejęć z udziałem firm informatycznych. Łącznie w ostatnich 3 latach było to 78 transakcji – według raportu Baker Tilly TPA.

Sumaryczne przychody przejętych podmiotów wynosiły prawie 2,2 mld zł (według danych za 2021 r.). Z tym że obroty tylko tych kupionych w ubiegłym roku to nieco ponad 1,1 mld zł, czyli niemal 2 razy więcej niż przychody osiągnięte przez firmy przejmowane rok wcześniej, mimo że liczba transakcji w 2022 r. była mniejsza.

Kogo najczęściej kupują

Największym zainteresowaniem inwestorów cieszyli się producenci oprogramowania komputerowego. W 2022 r. transakcje z ich udziałem stanowiły 43 proc. wszystkich w sektorze IT.

Ze względu na duże rozdrobnienie branży IT w Polsce dochodzi coraz częściej do konsolidacji i wchłaniania mniejszych podmiotów przez większe software house’y.

Na 2 miejscu znaleźli się dostawcy usług i oprogramowania internetowego (21 proc.), a na 3 – deweloperzy aplikacji mobilnych i firmy świadczące usługi konsultingowe IT (po 11 proc.).

Skąd pochodzą inwestorzy

W ciągu 3 ostatnich lat w ponad połowie transakcji przejmujący pochodził z Polski.

Na 2 miejscu uplasowały się firmy z USA, a na 3 z Wielkiej Brytanii.

Poza tym przedsiębiorstwa IT z Polski są przedmiotem zainteresowania innych państw europejskich, takich jak Francja, Niemcy, Holandia i Szwajcaria, ale dochodzi również do fuzji i przejęć z udziałem firm pochodzących z państw naszego regionu. Pojedynczych transakcji dokonywali inwestorzy z Kanady czy Chin – poinformował Tomasz Manowiec, dyrektor w dziale corporate finance, Baker Tilly TPA.

Nasz kraj przyciąga coraz więcej inwestycji zagranicznych, zwłaszcza z USA i Europy Zachodniej. Wiele miast w Polsce, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdańsk oferuje korzystne warunki do prowadzenia biznesu” – twierdzi Krzysztof Horodko, partner zarządzający w Baker Tilly TPA.

Konsolidacja będzie postępować

Zdaniem ekspertów Baker Tilly TPA trend konsolidacyjny będzie się pogłębiał. Dla dużych firm stworzy on możliwości pozyskania specjalistów.

Natomiast dla małych podmiotów, którym obecnie może być ciężej przyciągnąć pracowników, przejęcia i fuzje będą szansą na utrzymanie się w innej strukturze i zdobycie nowego know-how.

Potencjalni inwestorzy oprócz sytuacji przejmowanego podmiotu są zainteresowani otoczeniem regulacyjnym i podatkowym kraju, w którym chcą rozpocząć swoją działalność.

Kto będzie łakomym kąskiem

„Najbliższe lata mogą oznaczać zwiększenie liczby fuzji i przejęć w naszym regionie. Konsolidacja obejmie podmioty wyspecjalizowane w określonych technologiach oraz te, które w trudnych czasach utrzymały tempo wzrostu. Te ostatnie zdecydowanie stanowić będą łakomy kąsek dla inwestorów strategicznych i funduszy PE, które nadal poszukują tego typu podmiotów” – przewiduje Tomasz Woźniak, CEO Future Mind.

——————————————————————————-

Dane zawiera raport Baker Tilly TPA „Puls rynku IT w Polsce. Firmy, ludzie, transakcje”.