Rosnący popyt na obciążenia AI doprowadzi do znacznego wzrostu pojemności centrów danych, zużycia energii i emisji dwutlenku węgla – prognozuje IDC.

Przewiduje się, że pojemność centrów danych AI będzie iść w góę co roku średnio 40,5 proc. (CAGR) do 2027 r.

Natomiast zużycie energii w centrach danych AI powinno zwiększać się szybciej, przeciętnie o 44,7 proc. co roku, osiągając 146,2 terawatogodzin (TWh) do 2027 r. Przy czym obciążenia AI będą pochłaniać coraz większą część całkowitego zużycia.

Rachunki za prąd to gros wydatków data center
Energia elektryczna jest zdecydowanie największym bieżącym wydatkiem operatorów centrów danych. Stanowi 46 proc. całkowitych wydatków w data center przedsiębiorstw i 60 proc. u dostawców usług. Zużycie szybko rośnie ze względu na coraz więcej energochłonnych obciążeń, takich jak związane z AI. Jednocześnie IDC przewiduje, że globalne zużycie energii elektrycznej w data center wzrośnie ponad dwukrotnie między 2023 a 2028 r., z pięcioletnim CAGR na poziomie 19,5 proc. i wyniesie 857 terawatogodzin (TWh) w 2028 r.

Jednocześnie ceny prądu idą w górę ze względu na popyt, przepisy ochrony środowiska, wydarzenia geopolityczne i skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych. Eksperci są zdania, że ​​trendy, które spowodowały wzrost cen elektryczności w ciągu ostatnich 5 lat, prawdopodobnie będą się utrzymywać.

W efekcie, z uwagi na coraz wyższe zużycie i większe koszty energii, centra danych będą znacznie droższe w eksploatacji, ale o ile, nie jest pewne.

Kosztowne (coraz bardziej) wydatki na prąd

W trzech scenariuszach analizowanych przez IDC procentowy wzrost wydatków na energię elektryczną przekracza średnio 15 proc. rocznie (CAGR), a w większości scenariuszy o ponad 20 proc. Badanie pokazuje jednocześnie, że dodatkowe 10 proc. w zakresie efektywności energetycznej może przynieść znaczne oszczędności operatorom centrów danych.

Poprawę wydajności mogą przynieść technologie, takie jak zwiększona wydajność układów scalonych, chłodzenie cieczą, odpowiedni projekt centrum danych i metod dystrybucji energii. Jednak to nie jedyna rada.

Analityk: inwestycje w zieloną energię zwiększą podaż

„Dostawcy centrów danych, w tym usług w chmurze i kolokacji, powinni nadal priorytetowo traktować inwestycje w odnawialne źródła energii. Inwestując w nie pomagają zwiększyć ogólną podaż, jednocześnie pomagając swoim klientom w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju” przekonuje Sean Graham, dyrektor ds. badań w IDC.

Według raportu energia słoneczna i wiatrowa obok korzyści środowiskowych zapewniają najniższy uśredniony koszt energii elektrycznej (LCOE), który odzwierciedla średni bieżący koszt netto wytwarzania energii elektrycznej w okresie eksploatacji generatora.

Poprzez kolokację obiektów w pobliżu źródła wytwarzania energii odnawialnej dostawcy mogą obniżyć koszty budowy i straty energii związane z dystrybucją, zwiększając ogólną wydajność i zrównoważony rozwój, a także poprawiając odporność poprzez usuwanie problemów z niezawodnością sieci – twierdzi IDC.