Na równi z programistami poszukiwani są dziś specjaliści IT z dziedzin, które z programowaniem nie są bezpośrednio związane – wynika z badania Coders Lab i Pracuj.pl. Oferty dla tej grupy fachowców stanowią 49,25 proc. ogłoszeń o pracę w sektorze IT.

Zdaniem autorów raportu wyraźnie wskazuje to główny kierunek, w którym obecnie rozwija się rynek pracy IT. Otóż wiele firm coraz większą wagę przykłada do poszerzania swoich organizacji o stanowiska nieprogramistyczne.

Przewiduje się, że pracodawcy będą poszukiwać przede wszystkim osób, które łączą kompetencje techniczne z komunikatywnością, kreatywnością i umiejętnością pracy w zespole.

Najbardziej chcą analityków i ludzi do help desku

Wśród specjalizacji nieprogramistycznych najbardziej poszukiwani są analitycy biznesowi (6152 ogłoszenia, tj. 28,51 proc. wszystkich ofert wśród zawodów nie związanych z programowaniem).

Na drugim miejscu są pracownicy wsparcia technicznego help desk (5510 ogłoszeń, czyli 25,27 proc.).

Podium zamykają project managerowie (4911 ogłoszeń, 22,52 proc.).

W drugiej części stawki jest testowanie (3498 ogłoszeń/16,04 proc.), administrowanie sieciami (1160 ogłoszeń/5,32 proc.) i zarządzanie usługami (576 ogłoszeń/2,64 proc.).

14,5 tys. zł za zarządzanie usługami

Na najwyższe wynagrodzenie może liczyć specjalista zarządzania usługami – czyli co ciekawe z obszaru, gdzie ofert jest stosunkowo niewiele. Według Pracuj.pl w przypadku tego stanowiska średnie zarobki wyniosły 14,5 tys. zł brutto. Dobrze wyglądają również zarobki analityka biznesowego – czyli najczęściej poszukiwanego fachu (11 tys. zł brutto), testera (10,5 tys. zł brutto) oraz project managera (10 tys. zł brutto).

Bliżej średniej krajowej znalazły się za to wynagrodzenia administratora sieciami (7,5 tys. zł brutto) i pracownika wsparcia technicznego (5 tys. zł brutto).

Stanowiska nie tylko w Warszawie

Najwięcej ofert – co nie zaskakuje – jest w woj. mazowieckim (6054). W czołówce znalazły się również: małopolskie (2597), dolnośląskie (2190), śląskie (1774) i wielkopolskie (1577).

Zapotrzebowanie na fachowców IT nie związanych z programowaniem widać zwłaszcza w dużych aglomeracjach, gdzie znajdują się siedziby największych firm.

Czołówkę gonią jednak takie województwa jak śląskie, wielkopolskie i pomorskie, gdzie liczba atrakcyjnych miejsc pracy rośnie – wynika z danych Coders Lab.

Trzema województwami z najmniejszą liczbą ofert pracy w zawodach nieprogramistycznych IT są: opolskie (470), warmińsko-mazurskie (457) oraz świętokrzyskie (437).

Jednak dzięki pracy zdalnej stałe miejsce zamieszkania przestaje być tak istotne. Jak pokazują badania Inhire.io, już 64 proc. wszystkich ofert pracy w IT dotyczy pracy zdalnej.

Warto znać się na programowaniu

Zarobki oczywiście w dużej mierze zależą od doświadczenia i kompetencji.

Umiejętność programowania nie jest konieczna do tego, aby stać się częścią świata IT, ale warto podkreślić , że nawet podstawowa znajomość programowania jest pomocna na każdym stanowisku w IT i ceniona przez pracodawców” – twierdzi Marcin Tchórzewski, założyciel i CEO Coders Lab.