Tylko 16 proc. polskich pracowników posiada kompetencje IT na poziomie zaawansowanym. Niemniej większość zdaje sobie sprawę z braków i chce je nadrobić – niemal połowa (46 proc.) chciałaby te umiejętności rozwinąć, a 23 proc. – poznać je od nowa – według badania Deloitte.

Podstawy IT zna – według deklaracji – 47 proc. pracowników, a więc sporo, niemniej 35 proc. chciałoby podnieść kwalifikacje, a 10 proc. – pozyskać je od podstaw.

Poza tym, obok umiejętności IT, polscy pracownicy chcieliby podszkolić się w znajomości języków obcych – okazuje się bowiem, że tylko 15 proc. przebadanych czuje się w tej materii dobrze. Ponad połowa (56 proc.) przyznała, że chciałaby te kompetencję poprawić, a 21 proc. – rozpocząć naukę od podstaw.

Zadowoleni z siebie

Polscy pracownicy wysoko oceniają się pod względem umiejętności miękkich – 62 proc. ankietowanych uznało, że ma wysoko rozwiniętą zdolność pracy w grupie, a 55 proc. jest zadowolona ze swoich zdolności komunikacyjnych i rozwiązywania problemów.

Dane Deloitte wskazują na popularność i skuteczność alternatywnych (do studiów wyższych) metod nauczania. Wśród odpowiedzi znalazły się szkolenia w obecnym miejscu pracy oraz kursy online, które jako efektywny sposób pozyskiwania nowych umiejętności wskazała połowa respondentów z grupy poniżej 35 roku życia i prawie połowa osób w wieku 35-44 lat.

– W związku z niedoborem specjalistów IT pracodawcy zaczęli bardzo mocno otwierać się na pracowników, szczególnie programistów Java oraz JavaScript, nawet bez doświadczenia komercyjnego, po bootcampach programistycznych czy specjalistycznych lub darmowych kursach online – twierdzi Monika Kiliańska, team lider IT w Antal.

Trend jest widoczny również w danych udostępnionych przez szkołę programowania Kodilla.com. Wynika z nich, że z bootcampów skorzystało ok. 6-7 tys. osób, które obrały ten kierunek chcąc rozpocząć karierę w IT. Wobec 50-tysięcznego niedoboru programistów na polskim rynku to wciąż niewiele.