Pracownicy chcą mieć dostęp do innowacyjnych rozwiązań technologicznych, ale brakuje im wiedzy jak z nich efektywnie korzystać. Przyznało się do tego 40 proc. uczestników badania przeprowadzonego w Europie na zlecenie firmy Ricoh. Chcą korzystać w pracy z cyfrowych narzędzi, ale nie mają wystarczających umiejętności, aby robić to skutecznie.

67 proc. respondentów uznało, że pracodawcy powinni położyć większy nacisk na szkolenia z zakresu korzystania z nowych technologii. Oczekują od pracodawców zwiększenia dostępu do szkoleń, które umożliwiłyby im jak najlepszą pracę z użyciem nowych, cyfrowych narzędzi, które mają do swojej dyspozycji. Tylko 27 proc. badanych uważa, że inwestycje ich firmy w tym obszarze są na odpowiednim poziomie.

Problem nie dotyczy jedynie nowych rozwiązań. 34 proc. pracowników przyznało, że nie ma odpowiednich umiejętności aby korzystać z podstawowego sprzętu biurowego czy oprogramowania, takiego jak np. Microsoft Office.

Jak wynika z badania, istotne w podejściu do nowych technologii mogą być też różnice pokoleniowe. 70 proc. badanych uważa, że młodsi pracownicy są znacznie lepiej przygotowani do pracy z nowymi technologiami. Jedna trzecia respondentów obawia się, że będą mieli, w związku z tym, problem ze znalezieniem pracy.

 Obecnie w Europie toczy się ożywiona dyskusja o możliwościach oferowanych przez cyfrowe technologie. Jednakże inwestycja w nowe rozwiązania nie podniesie efektywności pracy, jeśli firmy nie zadbają o odpowiednie przygotowanie pracowników. Szczególnie, że ci są pozytywnie nastawieni do zmian, które niesie ze sobą wprowadzenie innowacyjnych narzędzi – skomentował wyniki badania Javier Diez-Aguirre, VP Corporate Marketing w Ricoh Europe.

Badanie pokazuje, że generalnie europejscy pracownicy odnoszą się pozytywnie do wdrażania innowacyjnych narzędzi i rozwiązań. 98 proc. badanych ma do nich entuzjastyczny lub przychylny stosunek. 65 proc. uważa wręcz, że automatyzacja korzystnie wpłynie na sposób ich pracy. 52 proc. jest zdania, że pozytywne efekty przyniesie też wdrożenie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji.