Jedynie 10 proc. pracowników telekomunikacji i IT zmieniło pracodawcę w ciągu minionych 6 miesięcy, czyli 90 proc. pozostało w dotychczasowej firmie – według nowego raportu Randstad "Monitor rynku pracy". To najmniejsza rotacja wśród 11 badanych sektorów.

Jednak ludzie z branży ICT są w czołówce, jeśli chodzi o zmianę stanowiska w tym samym przedsiębiorstwie. Otóż taka sytuacja zdarzyła się 25 proc. respondentów w minionym półroczu (z różnych powodów, jak awans, przeniesienie do innego działu).

47 proc. liczy na szybkie podwyżki

Według badania 41 proc. pracowników telekomunikacji i IT otrzymało podwyżki u obecnego pracodawcy w 2019 r. Stawki dla nich częściej niż w innych sektorach wzrosły o minimum 20 proc., podczas gdy płace w kraju zwiększyły się przeważnie o 5-10 proc. W 2020 r. 47 proc. oczekuje, że otrzyma podwyżkę na początku roku (badanie przeprowadzono na przełomie listopada i grudnia ub.r.).

Trzy powody zmiany pracy

Wśród powodów zmiany pracy badani z różnych sektorów najczęściej wskazywali chęć rozwoju zawodowego (46 proc.), ale jego znaczenie spadło wobec minionego kwartału. Na drugim miejscu jest wyższe wynagrodzenie u nowego pracodawcy (43 proc.), choć i ono odgrywa ostatnio mniejszą rolę. Sporo osób jako powód zmiany wskazało niezadowolenie z poprzedniego pracodawcy (36 proc.). Znaczenie tego czynnika nieco wzrosło.

Nie boją się bezrobocia

Pracownicy ICT niespecjalnie obawiają się utraty pracy. Jedynie 6 proc. respondentów takie ryzyko uznało za duże.

Są też przekonani, że bez problemu znajdą nowe zajęcie. Otóż 94 proc. uważa, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy udałoby im się znaleźć jakąkolwiek pracę, a 78 proc. twierdzi, że dostałoby równie dobrą, a nawet lepszą pracę niż obecnie. Wiara w łatwe znalezienie nowej posady u pracowników ICT jest największa wśród respondentów wszystkich branż.

Co ciekawe, ludzie z telekomunikacji i IT uważają, że pracy dla nich jest i będzie dużo, mimo że większość liczy się z pogorszeniem się sytuacji gospodarczej w kraju w 2020 r. – zdaniem 54 proc. będzie gorzej, a jedynie 16 proc. spodziewa się poprawy w br.

To ponadprzeciętny poziom pesymizmu – średnio 46 proc. pracowników w kraju spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej w 2020 r.