Ludzie przywykli do pracy na odległość i próby pozbawienia ich tej możliwości mogą zakończyć się „wielką rezygnacją”. Otóż 55 proc. respondentów w Europie wykonujących obowiązki zdalnie twierdzi, że gdyby musieli, to wrócą do biura, ale natychmiast zaczną szukać nowej pracy, a 20 proc. od razu odejdzie z firmy – według raportu Owl Labs 2022 State of Hybrid Work.

Sposobem na zatrzymanie załogi jest więc zapewnienie jej pracy hybrydowej, jak i odpowiednich narzędzi. Niestety bywa z tym różnie.

Otóż 23 proc. europejskich pracowników obawia się, że ich pracodawca nie dostosuje swoich obecnych biur do pracy hybrydowej lub nie zapewni odpowiedniej technologii.

Aż 76 proc. sygnalizuje obawę, że ich firma nie zaadaptuje miejsca pracy, zasad lub wymagań biurowych do pracy hybrydowej.

Czego oczekują pracownicy

Wygląda na to, że najwięcej jest do zrobienia w przypadku rozwiązań do wideokonferencji – najwięcej (38 proc.) pracowników oczekuje przede wszystkim ulepszenia możliwości w tym zakresie.

Rozproszone załogi ciągnie jednak do cyfrowego świata: aż 28 proc. uważa, że ich firma powinna wdrożyć biurowy Metaverse (28 proc.). Nieco mniej oczekuje adopcji do pracy rozwiązań wirtualnej rzeczywistości (19 proc.) lub rozszerzonej (14 proc.). Niektórych zadowolą hologramy i avatary (12 proc.).

Już 39 proc. pracowników biurowych uważa, że ​​Metaverse może w przyszłości usprawnić pracę elastyczną i hybrydową.

Wynikałoby z tego, że firmy, które nadal będą ulepszać wideokonferencje (to da się chyba zrobić najszybciej), a także pierwsze wejdą w VR/AR w ramach pracy hybrydowej oraz będą pionierami biurowego Metaversum, zachowają większe szanse na zatrzymanie i pozyskanie pracowników.

Metaverse będzie przełomem, ale na razie trzeba zadbać o wsparcie IT

Większość – 51 proc. – wiceprezesów i dyrektorów (menedżerowie szczebla C) potwierdza, że ​​metaversum może być kolejnym wielkim przełomem w miejscu pracy, ale nie nastąpi on z dnia na dzień.

Obecnie są inne pilniejsze sprawy do załatwienia.

Menedżerowie zapytani o obawy dotyczące zarządzania pracownikami zdalnymi wskazali wśród pięciu największych wyzwań problemy ze wsparciem IT (21 proc.).

Co ciekawe, tyle samo dyrektorów obawia się… samotności (co nie dziwi, jeśli będą siedzieć sami w pustym biurze) oraz tego, że mają ograniczone możliwości sprawdzenia jak pracuje zespół.

Wielka rezygnacja w toku
Dane z badania wskazują na dużą rotację kadr w ostatnim czasie. Jedna trzecia (31 proc.) ankietowanych zmieniła pracę w ciągu minionych 2 lat, a spośród tych, którzy tego nie zrobili, 21 proc. aktywnie szuka nowych możliwości w tym roku.

Tylko nie 8 godz. w biurze

Najważniejsze powody, które sprawią, że pracownicy prawdopodobnie nie przyjmą oferty pracy, to: nieuwzględnienie elastycznych godzin pracy (37 proc.) i elastycznej lokalizacji (28 proc.) oraz wymaganie od ludzi siedzenia w biurze w pełnym wymiarze godzin (28 proc.).


W badaniu Owl Labs wzięło udział 10 tys. pracowników z Europy, zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy. Dane zebrano w lutym 2022 r.