Od początku stycznia do końca listopada 2022 r. na polskim rynku ukazało się ponad 347 tys. ofert pracy dla specjalistów IT i telekomunikacji. To o 56 proc. więcej niż rok temu (222 tys.) – według Job Market Insights.

Najwięcej ofert pojawiło się w marcu br. (61 tys.), a najmniej w styczniu br. (50 tys.). Jeśli chodzi o lokalizacje, to dominowały ogłoszenia dla Warszawy, Krakowa i Wrocławia.

Do najbardziej rozchwytywanych specjalistów w 2022 r. należą developerzy Java, DevOps Engineerowie i developerzy Frontend. Tuż za podium są .NET Developer, PHP Developer oraz Scrum Master.

Popyt na specjalistów utrzyma się na wysokim poziomie

„Już od kilku lat zainteresowaniem pracodawców cieszą się kompetencje IT z zakresu rozwiązań chmurowych, bezpieczeństwa, sztucznej inteligencji czy analizy danych. Szacuje się, że popyt w obszarze IT w 2023 roku utrzyma się na wysokim poziomie dzięki coraz większej cyfryzacji niemal wszystkich branż” – mówi Justyna Mazur, liderka odpowiedzialna za rekrutacje stałe z obszaru IT w Experis.

Jej zdaniem przedsiębiorstwa, pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, będą kontynuować inicjatywy automatyzacji i digitalizacji procesów. Natomiast niedobór pracowników wpłynie na modyfikacje procesów rekrutacyjnych. Organizacje będą starały się pozyskiwać nowe grupy talentów.

Kompetencje miękkie zyskają na znaczeniu

„W branży IT nadal będziemy mieli do czynienia z rynkiem pasywnego kandydata, mającego wiele opcji wyboru. Pracodawcy będą zwracać jeszcze większą uwagę zarówno na kompetencje techniczne, jak i umiejętności miękkie, takie jak komunikatywność, umiejętność szybkiej adaptacji czy budowanie właściwych relacji w zespole” ­ – uważa ekspertka.

Trzeba będzie rekrutować szybko

Jak podkreśla ekspertka, presja na skrócenie procesów rekrutacyjnych będzie jeszcze większa.

„Powszechnym i pożądanym zjawiskiem są szybkie, dynamiczne procesy. Kandydaci oczekują konkretnych informacji już od etapu pierwszego kontaktu, czy nawet ogłoszenia rekrutacyjnego. Liczy się błyskawiczna informacja zwrotna” – dodaje Justyna Mazur. W HR znaczenia będzie nabierać automatyzacja i wykorzystanie sztucznej inteligencji.

Kto przeciąga rekrutacje, może stracić szansę

Jak mówi ekspertka, obecnie procesy przedłużają się, a kandydaci często na finalnym etapie rekrutacji, skuszeni atrakcyjną kontrofertą decydują się jednak na pozostanie w aktualnym miejscu pracy.

Jak zauważa, o polskich specjalistów IT zabiegają również zagraniczne podmioty, najczęściej z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Szwajcarii i USA.

Firmy będą częściej szkolić ludzi bez doświadczenia

Na najwięcej ofert pracy mogą liczyć kandydaci z kilkuletnim doświadczeniem. Luka kompetencyjna zmusza jednak organizacje do sięgania również po osoby z niewielkim doświadczeniem, jak i spoza branży.

Obserwujemy sporo działań wspierających kandydatów bez doświadczenia w zdobyciu odpowiedniej wiedzy czy kompetencji. Pracodawcy organizują w tym celu programy stażowe, akademie, czy bootcampy. Tego typu inicjatyw w nadchodzącym roku będzie jeszcze więcej” – podsumowuje Justyna Mazur.