Wydatki na rzeczywistość rozszerzoną i wirtualną (AR/VR) w Europie urosną ponad dwukrotnie w najbliższych latach. Z poziomu 1,1 mld dol. (AR) i 3,4 mld dol. (VR) w 2023 r. osiągną w sumie 10,5 mld dol. w 2027 r. Średnia roczna stopa wzrostu (CAGR) wyniesie tym samym 24,9 proc. w latach 2022-2027. Współpraca związana z pracą hybrydową będzie napędzać wzrost – według IDC.

Prognoza wydatków na AR/VR została skorygowana w dół, ze względu na wysoką inflację i inne niesprzyjające warunki makroekonomiczne. Mimo to wzrost przewidywany w 2023 r. to aż 32 proc. r/r. Zdaniem analityków pokazuje to, że AR i VR są strategicznymi technologiami, które wspierają cele biznesowe organizacji.

„W odpowiedzi na trudne warunki makroekonomiczne, wiele europejskich firm ostrożniej podchodzi do inwestycji IT, odsuwając niektóre duże wdrożenia AR/VR” — twierdzi Lubomir Dimitrov, kierownik ds. badań w IDC.

Jednak jego zdaniem zmiana priorytetów – nacisk na zwrot z inwestycji oraz wzrost produktywności i wydajności, będzie nadal zwiększać zainteresowanie AR i VR, napędzane trendem, jak to określa Dmitrov „wszystkiego na odległość” (remote everything) oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom.

Segment biznesowy to 60 proc. rynku

Konsumenci, handel detaliczny i produkcja dyskretna (przedmiotów) wydadzą najwięcej na AR/VR w 2023 r., odpowiadając w sumie za 63,7 proc. całkowitych wydatków. Przewiduje się, że w sektorze B2B branże surowcowe odnotują najszybszy długoterminowy wzrost.

Po co firmom AR/VR

Eksperci wskazują na szereg zalet technologii AR/VR w środowisku pracy. Otóż pomagają one firmom poprawić wydajność, umożliwiając szybkie zdalne wsparcie i rozwiązywanie problemów w razie awarii.

Zwiększają produktywność poprzez poszerzenie możliwości pracowników, poprawiają bezpieczeństwo, zastępując często ryzykowne szkolenia tradycyjne wirtualnymi instrukcjami. W branży surowcowej bezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie, a AR umożliwia specjalistom wirtualną inspekcję zarówno maszyn, jak i otaczającego środowiska, a także szczegółową kontrolę niebezpiecznych obszarów, bez narażania ludzi na miejscu.